حدود چند سالی می‌شود که فروشگاه‌های آنلاین ایرانی همزمان با جمعه سیاه در آمریکا و کشورهای اروپایی دست به اقدام حراج جمعه شبیه جمعه سیاه می‌زنند که برای اطلاع رسانی دست به تبلیغات گسترده می‌زنند. به نظر می‌رسد بعد از زمانی که فیلم حمله‌ مردم کشورهای جهان به فروشگاه‌ها در اولین جمعه بعد از روز شکرگزاری پخش شد، فروشگاه‌های آنلاین ایرانی نیز این تصور را پیدا کردند که این فرصت خوبی برای فروش بیشتر آنها می‌تواند باشد. سال‌هاست که در آمریکا و حدود 50 کشور دیگر این جمعه شلوغ‌ترین روز خرید برای فروشنده‌های آنلاین در کنار فروشگاه‌های سنتی است؛ در واقع در این روز فرصت خرید برای پایان سال میلادی فراهم می‌آید. ولی در کشور ایران با توجه به اینکه خبری از پایان سال نیست حراج جمعه در 24 نوامبر (3 آذر) برپا می‌شود و هنوز هم کسی نمی‌داند دلیل همزمانی این حراج در ایران با اروپا و آمریکا چیست.

 

سایت‌های فروش آنلاین در روز حراج‌جمعه از دسترس خارج شدند!

بامداد روز جمعه بعضی از فروشگاه‌های اینترنتی ایران همزمان با جمعه سیاه 24 نوامبر که اقدام به برگزاری حراج‌جمعه کردند سایت‌ آنها از دسترس خارج شد. که البته مسئولان فنی این وب‌سایت‌ها این مشکل را بخاطر حجم ورودی بالای کاربران بصورت همزمان به سایت عنوان کردند. در حالی که سایت‌های فروش آنلاین بزرگ جهانی مثل آمازون به ندرت این مشکلات برایشان پیش می‌اید.

تخفیف واقعی یا ؟

گرچه انتظار در خرید اینترنتی معنی ندارد، اما وارد شدن فروشگاه‌های آنلاین به تقلید از جمعه سیاه باعث شد که باز هم باعث شد خریداران مجبو به ایستادن در صف مجازی باشند! فلسفه حراج‌جمعه اعمال تخفیف‌های باورنکردنی روی تمامی محصولات است. اما در ایران حراج‌جمعه 4 ماه به آخر سال برگزار می‌شود که با استفاده از این ترفند سایت‌های فروش اینترنتی تلاش می‌کنند با اعلام تخفیف‌های عجیب و غریب شما را تشویق کنند تا پول‌تان را خرج کنید. که در این حین کاربران بسیاری در شبکه‌های اجتماعی به این مسئله واکنش نشان دادند و احساس نارضایتی خود را اعلام نموند. زیرا در این بین بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی با بالا بردن قیمت واقعی محصولات روی آنها برچسب تخفیف‌های کلان زدند تا کاربران را برای خرید وسوه کنند.