مدیر اداره دامپزشکی ملایر گفت: مورد مشکوک از بيماري تب كريمه كنگو در ملاير مشاهده نشده است.

 

علی قلی‌زاده با اشاره به مشاهده‌ بیماری تب کریمه کنگو در نقاط مختلف کشور با اشاره به اینکه ویروس CCHFدر طبیعت به وسیله کنه‌های سخت‌گونه منتقل می‌شود اظهار کرد: این بیماری به وسیله گونه‌های دیگر نیز منتقل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مهمترین راه آلودگی کنه، خونخواری کنه نابالغ از مهره‌داران کوچک است گفت: یک‌بار آلودگی موجب می‌شود کنه در تمام طول مراحل تکامل آلوده باقی بماند، کنه بالغ نیز ممکن است عفونت را به مهره‌داران بزرگ مثل دام‌ها منتقل کند.

 مدیر اداره دامپزشکی ملایر با بیان اینکه افرادی که به‌ طور مداوم با دام و حیوانات سر و کار دارند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند افزود: فروشندگان گوشت، کسانی که در کشتارگاه‌ها مشغول کار هستند و کسانی که حیوان اهلی در خانه نگهداری می‌کنند، از جمله افراد با ریسک بالا برای ابتلا به تب کریمه کنگو هستند.

وی با بیان اینکه این افراد باید علاوه بر رعایت نکات بهداشتی از تماس مستقیم با دام اجتناب کنند گفت: این بیماری از طریق گزش کنه آلوده و تماس با خون و لاشه حیوان آلوده هنگام ذبح  از طریق خون و ترشحات به انسان منتقل می‌شود.

قلی‌زاده با بیان اینکه موردی مشکوک از این بیماری در شهرستان ملایر نداشته‌ایم، افزود: برای پیشگیری از بیماری تدابیر لازم اندیشیده و راهکارها و آموزش‌های لازم در این زمینه برای مقابله با آن در کشتارگاه‌های و مراکز عرضه صورت گرفته است.

 وی از مردم خواست  از کشتار غیر مجاز دام در محل‌های به جز کشتارگاه‌های اداره دامپزشکی شهرستان شدیداً خودداری کنند و گوشت مورد نیاز خود را از فروشگاه‌های معتبر که محصولات گوشتی آن ممهور به مهر اداره دامپزشکی عرضه می‌کنند تهیه کنند.

منبع: فارس