برنامه شب‌های قدر در شهرستان همدان در دو بقعه شاهزاده حسین(ع) امامزاده عبدالله و گلزار مطهر شهدا برگزار می‌شود | امسال در ماه رمضان 57 روحانی و مبلغ به سراسر استان اعزام شده‌اند که از این تعداد 32 نفر از مبلغان غی بومی و متعلق به استان قم بوده و 15 مبلغ نیز همدانی هستند | نیاز داریم تا درعرصه وقف قرآن نیز خیران همدانی فعالیت بیشتری داشته باشند

 

مدیرکل اوقاف همدان گفت: امسال برنامه ضیافت الهی و برنامه شب‌های قدر در 55 بقعه شاخص استان همدان برگزار می شود.

حجت الاسلام محمد کاروند با اعلام این خبر اظهار داشت: برنامه شب‌های قدر در شهرستان همدان در دو بقعه شاهزاده حسین(ع)، امامزاده عبدالله(ع) و گلزار مطهر شهدا برگزار می‌شود.

کاروند درباره افتتاح ساختمان فرهنگی گلزار شهدای همدان نیز ابرزا کرد: این مرکز با زیربنای هزار و 800 متر مربع پیش از مراسم شب‌های قدر افتتاح شده و مهیای برگزاری برنامه در شب‌های قدر می‌شود.

وی گفت: امسال محفل انس با قرآن کریم با حضور یک تن از قراء مصری 26 خرداد ماه در حسینیه امام (ره) همدان و اختتامیه مرحله استانی مسابقات قرآنی نیز دوشنبه 29 خردادماه با اهدا جایزه به 350 برگزیده در کانون مهدیه برگزار می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه همدان اظهار داشت: امسال برای اولین بار طرح وقف قرآن کریم توسط سازمان اوقاف و امور خیریه کشور آغاز شده و ما نیز به تبع آن در استان همدان آمادگی این را داریم تا این مصحف شریف که با 50 درصد تخفیف توزیع می‌شود در اختیار واقفان قرار دهیم.

وی افزود: امسال در ماه رمضان 57 روحانی و مبلغ به سراسر استان اعزام شده‌اند که از این تعداد 32 نفر از مبلغان غی بومی و متعلق به استان قم بوده و 15 مبلغ نیز همدانی هستند.

وی بیان کرد: در 17بقعه کلاس آموزشی، در 23 بقعه محفل انس با قرآن، در 30 بقعه برنامه جز خوانی قرآن کریم و در 38 بقعه استان برنامه افطاری ساده برگزار می‌شود.

وی درباره جشنواره " وقف چشمه همیشه جاری" در بخش عکاسی نیز گفت: در سال 94 این طرح سراسری در استان همدان اجرا گردید که به درخواست هنرمندان امسال نیز جشنواره سراسری وقف در همدان برگزار می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه همدان تصریح کرد: فراخوان ارسال آثار از بهمن ماه 95 شروع شده و تا 20 اردیبهشت ماه امسال که آخرین مهلت ارسال آثار بود 3 هزار و 247 نفر از سراسر کشور آثار خود را به دبیرخانه ارسال کرده‌اند که نسبت به دوره گذشته 158 درصد رشد داشته است.

وی بیان کرد: در حال حاضر 230 بقعه شناسائی شده توسط اداره کل اوقاف و امور خیریه در استان همدان وجود دارد کهبرخی از آنها به دلیل داشتن اسناد و مدارک معتبر، شجرنامه قوی‌تر و مراجعه مردم جز بقاع شاخص استان هستند.

کاروند با بیان اینکه در استان همدان وقف مصحف شریف قرآن وجود ندارد، افزود: نیاز داریم تا درعرصه وقف قرآن کریم نیز خیران همدانی همانند حوزه سلامت فعالیت بیشتری داشته باشند.

وی درباره وضعیت ساخت و ساز بقعه امامزاده محسن(ع) نیز ابراز کرد: محوطه درونی، بیرونی و گنبد این امامزاده ساخته شده و مغازه‌های اطراف آن نیز در حال ساخته شدن هستند که در صورت اتمام پروژه برای اجاره به متقاضیان واگذار می‌شوند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه همدان عنوان کرد: سرویس‎های بهداشتی این بقعه نیز ساخته و برای احداث پارکینگ که از دغدغه‌های اصلی ما در این بقعه به شمار می‌آید نیز اقداماتی انجام شده است.

وی با اشاره با اینکه در شهرستان همدان در از ابتدای سال 96 تا کنون 10 وقف جدید به ثبت رسیده است ابراز کرد: از جمله هدف‌های ما در این نهاد جلوگیری از خام فروشی است مثلادر بخش تجاری مغازه‌هایی هستند که با وجود وقف آنها، سرقفلیشان سال‌ها قبل واگذار شده و سبب کاهش درامد برای موقوفات شده است.

کاروند اظهار داشت: در حال حاضر 35 نقطه برای ایجاد مراکز تجاری شناسائی شده‌اند که ما به دلیل نبود اعتبارات لازم برای ساخت آنها، آمادگی مشارکت با بخش خصوصی را داریم.

وی درباره برنامه اطعام نیازمندان و برگزاری افطاری ساده نیز افزود: امسال همزمان با سالگرد ارتحال امام (ره) به5 هزار نفر در همدان و 2 هزار نفر در ملایر افطاری ساده داده شد.

 

منبع: همدان پرس