در ماه مبارک رمضان، با توجه به ساعات طولانی ناشتا بودن ، باید غذاهایی را مصرف کنیم که به کندی هضم می شوند مثل غذاهای حاوی فیبر زیاد . غذاهای دیرهضم معمولاً چند ساعت در دستگاه گوارش می مانند در حالیکه غذاهای سریع الهضم فقط 1 تا 2ساعت در معده باقی می مانند. غذاهای دیر هضم عبارتند از حبوبات و غلات مثل جو، گندم، جو دوسر، لوبیا، عدس، آرد،‌ غلات برنج با پوست و غیره (که کربوهیدرات ها نامیده می شوند).

 

غذاهای حاوی فیبر عبارتند از  غذاهای حاوی سبوس، گندم سبوس دار، غلات و حبوبات، سبزی ها مانند لوبیای سبز، نخود، ‌ذرت،‌ اسفناج، برگ چغندر، میوه های با پوست، میوه خشک شده مثل برگه زردآلو، انجیر،‌ آلو خشک و بادام. باید در طول این ماه ازغذاهای سرخ کردنی و چرب و غذاهای حاوی قند زیاد، خوردن چای زیاد هنگام سحر، پرهیز شود چراکه چای باعث افزایش ادرار شده و از این طریق نمک های معدنی که در طول روز بدن به آنها نیاز دارد دفع می شوند.

مصرف کربوهیدرات های مرکب در سحر که مدت طولانی تری هضم می شوند، باعث می گردد شما کمتر گرسنه شوید. حلیم یک منبع عالی پروتئین بوده و از غذاهائی است که دیر هضم می شود. خرما یک منبع عالی قند،‌ فیبر، کربوهیدرات، پتاسیم و منیزیوم می باشد. مغز بادام غنی از پروتئین و فیبر بوده و حداقل چربی را دارا می باشد. موز یک منبع خوب پتاسیم، منیزیوم و کربوهیدرات می باشد. مصرف زیاد آب یا آب میوه در صورت امکان در فاصله بین افطار و زمان خواب باعث تأمین آب مورد نیاز بدن می شود.

کاهش قند خون: ضعف، سرگیجه، خستگی ،‌کاهش تمرکز،‌ تعریق زیاد، احساس لرز، عدم توانائی برای فعالیت های فیزیکی، سردرد، تپش قلب از علائم کاهش قند خون در ماه مبارک رمضان است. خوردن مقدار زیاد قند مثل کربوهیدرات های تصفیه شده مخصوصاً در هنگام سحر باعث می شود که بدن مقدار زیادی انسولین تولید کرده و باعث افت قند خون می شود. افراد دیابتی ممکن است به تنظیم مجدد داروهای خود در ماه رمضان احتیاج داشته باشند و باید با پزشک خود مشورت کنند.

زخم و التهاب معده: افزایش سطح اسید در معده خالی در ماه رمضان باعث تشدید مسائل فوق می شود. این شکل بصورت احساس سوزش در ناحیه معده و زیر دنده ها ظاهر شده و می تواند بطرف حلق گسترش یابد. غذاهای تند، قهوه و کوکاکولا این حالت را بدتر می کنند. درمان های طبی برای کنترل سطح اسید در معده وجود دارند و افراد مبتلا قبل از روزه گرفتن باید با پزشک خود مشورت کنند.

منبع: آواي ملاير