جزیره قشم

جزیره قشم یکی از جزایر زیبایی است که هر ساله میهمان گردشگران زیادی می باشد. قشم با دارا بودن جاذبه های تجاری، فرهنگی و طبیعی خود، مسافران را هر ساله در ایام نوروز و فصول دیگر سال به سمت خود سوق می دهد. در این نوشتار می خواهیم با برخی از جاذبه های زیبای قشم بیشتر آشنا شوید و در انتخاب سفرتان شما را یاری رسانیم،

 

معرفی 4 جاذبه بی نظیر طبیعی قشم

همانطور که اشاره شد، جزیره قشم دارای جاذبه های مختلفی می باشد که دوستداران طبیعت و محیط زیست، پژوهشگران و محققین جانورشناسی و زمین شناسی، دوستداران فرهنگ و سنن و همراهان بازارگردی را به سمت و سوی خود جذب می کند. در ذیل به این جاذبه ها به تشریح اشاره می شود.

طولانی ترین غار نمکین جهان:

یکی از جاذبه های طبیعی جزیره قشم، غار نمک می باشد. این غار در بخش جنوب غربی قشم قرار دارد و ارتفاعی به اندازه 237متر از سطح دریا دارد. فاصله جاده تا دهانه غار 2 کیلومتر است که پیشنهاد می شود بصورت پیاده بپیمایید.

داخل غار به اندازه کافی تاریک هست، پس چراغ قوه پرنور حتما همراه داشته باشید. آب نمک جاری در کف غار و قندیل های بلورین و مرمرین با اشکال زیبا در سقف غار، منظره های بی بدیلی ایجاد نموده است. با تحقیقات صورت گرفته توسط زمین شناسان، معلوم شده است که طولانی ترین غار نمکین جهان با دارازای 6400 متر، همین غار نمک قشم می باشد.

طولانی ترین غار نمکین جهان

 

کوه ها و تندیس های شگفت انگیز:

کوه هایی سربرآورده از دل آب که زمانی در دل آب بوده اند و سالیانیست پدیدار شده اند. کوه هایی با لایه های مرجانی و اسفنجی که به دلیل فعل و انفعالات طبیعت از جمله طوفان ها، وزش باد و غیره به اشکال زیبایی در سرتاسر جزیره پراکنده شده اند. یکی از وجه تفاوت های جزیره قشم با سایر جزایر اطراف در خلیج فارس، همین تندیس های دیدنی سراسر جزیره می باشد.

تندیس های زیبای قشم

 

جنگل های معروف حرا:

نامگذاری علمی درخت حرا را به حکیم ابوعلی سینا نسبت داده اند. درختانی با اندازه های 3الی 6 متر به رنگ سبز روشن. درختان حرا در واقع یک سیستم قوی و خدادادی آب شیرین کن هستند و در هنگام بالا آمدن آب، قسمت شیرین آب دریا را جذب و بخش نمکین آب را دفع می کنند. وسعت این جنگل معادل 200 کیلومتر مربع می باشد که حد فاصله شمال جزیره تا بندر خمیر را شامل می شود.

جنگل حرا به دلیل شرایط زیست محیطی خاص خود، همیشه پذیرای پرندگان مهاجر گوناگونی از جمله حواصل، اگرت بزرگ و ساحلی، کفچه نوک تیز، سلیم خاکستری، کاکائی و غیره می باشد. این جنگل زیستگاه ماهیان و پرندگان ارزشمند دیگری نیز می باشد که از اروپا، آسیا و آفریقا مهاجرت نموده اند و در رفت و آمد می باشند که محل مناسبی برای زاد و ولد و تغذیه دارند.

جنگل حرا دارای رستنی های همچون درخت لول است که به درخت سبز یا انجیر معابد معروف است که دارای تاجی بزرگ با ریشه های هوایی زیاد می باشد. میوه نارنجی رنگ رسیده این درخت خوراکی می باشد. یکی از بی نظیرترین درخت لول در محدوده بقعه ای دیدنی زیارت پیر با معماری کهن قرار دارد.

جنگل حرا قشم

 

حیات وحش دریایی جزیره قشم:

جزیره قشم دارای انواع گونه های زیستی ماهیان، آبزیان و پرندگان می باشد که منطقه زیستی خاص خود را پدید آورده است. 11 گونه خرچنگ، انواع ماهیان، لاک پشت های سبز و دولفین ها از جمله این موارد می باشد. در بخش جنوب شرقی جزیره و ساحل شنی آن، مکان مناسبی برای لاک پشتان دریایی می باشد.