معرفی یک شغل با طراوت و باصفا (گلخانه داری)

شغل هایی نظیر کشاورزی و گلخانه داری‌ به دلیل سختی و زحمتی که در آن‌ها وجود دارد، کمتر مورد استقبال قرار می گیرد. هم‌چنین این تصور وجود دارد که‌ سوددهی این گونه مشاغل خیلی زیاد نیست؛ اما این تصور کاملا اشتباه است و اگر راه و روش انجام این شغل را فرابگیرید سود زیادی از این راه عایدتان خواهد شد. با ملایرگشت همراه باشید.

 

معرفی یک شغل با طراوت و باصفا (گلخانه داری)


چه مقدار سرمایه مورد نیاز است؟
برای شروع این کار ابتدا باید یک زمین کشاورزی تهیه کنید و سپس با توجه به میزان سرمایه ای که دارید نوع و هزینه ی آن مشخص می شود. شما می توانید با گلخانه چوبی شروع به کار کنید که ارزان ترین نوع گلخانه نیز محسوب می شود. با این حال عمر آن نیز نسبت به سایر انواع گلخانه ها کوتاه تر بوده و به سه یا چهار سال خواهد رسید.
برای تهیه گلخانه ی چوبی در مقیاس 5 هزار متر نیاز به حداقل 50 میلیون تومان سرمایه اولیه دارید.

هزینه های دیگر شامل موارد زیر می باشد:

  • هزینه ی بذر: این نوع هزینه با توجه به مرغوب و یا نامرغوب بودن بذر از دو میلیون تا 15 میلیون تومان متغیر است.
  • آب، کود و زمین زراعتی: هزینه ی این موارد با توجه به نوع کود و البته محل برپایی گلخانه متغیر است.
  • هزینه ی گرم نگه داشتن فضا و خاک گلخانه: برای انجام این کار عموما از گازوئیل یا گاز استفاده می شود که تقریبا به ماهی یک میلیون تومان هزینه نیاز خواهید داشت.
  • کارگر: برای هر دو هزارمتر به تعداد یک کارگر در زمان برداشت محصول (و نه به طور دائم) نیاز است.

گلخانه داری
انواع گلخانه:

  •  گلخانه هایی که برای تولید صیفی‌جات و سبزیجات مورد استفاده قرار می گیرند.
  •  گلخانه هایی که از آن ها برای تولید گیاهان و گل های زینتی استفاده می شود.
  •  گلخانه های تولید قارچ


انواع گلخانه ها از نظر سازه:

  1. گلخانه سنتی: به این نوع گلخانه، گلخانه ی چوبی نیز اطلاق می شود و سازه اصلی آن از پلاستیک و چوب ساخته شده است. گلخانه های چوبی دارای معایب زیادی از جمله ارتفاع پایین سقف و نداشتن سیستم گرمایشی و هم چنین سیستم تهویه مناسب است و تنها مزیت آن قیمت پایین احداث آن است.
  2. گلخانه مدرن: سازه این نوع گلخانه نیز از فلز ساخته شده است؛ بنابراین به آن گلخانه فلزی نیز می گویند. در پوشش گلخانه های فلزی معمولا از پلاستیک های ضد ماوراء بنفش استفاده می شود و نیز از سیستم تهویه و گرمایش بسیار خوبی برخوردار است. این نوع گلخانه از نظر هزینه چیزی حدود 15 الی 20 درصد نسبت به گلخانه های چوبی گران تر است.

گلخانه
کسب مهارت
برای انجام این کار یا باید تحصیلات مورد نیاز این رشته را فراگرفته باشید و یا حداقل دو سال تجربه ی انجام آن را داشته باشید که البته در حالت دوم باز هم حضور یک مهندس کشاورزی به منظور نظارت کامل و دقیق امری ضروری است.

میزان سوددهی
سوددهی در شغل زراعت گلخانه ای عموما در سال اول روی نمی دهد و اگر هم باشد خیلی چشم گیر نیست. شروع سوددهی این شغل عموما از سال دوم است که البته بستگی زیادی به اوضاع بازار هم دارد. در این شغل سوددهی عموما به صورت سالانه محاسبه می شود و در صورتی که گلخانه دار فردی حرفه ای در این زمینه باشد، می تواند سالی صد میلیون تومان از این طریق کسب درآمد نماید. فردی در این شغل می تواند موفق باشد که اوضاع گلخانه ی خود را به طور کامل و بیست و چهار ساعت تحت نظر داشته باشد تا بتواند از خطرات احتمالی جلوگیری نماید.