عکاسی حرفه ای

عکاسی هنری است که در دو سطح مبتدی و حرفه ای پیگیری می شود . امروزه همه افراد به نوعی با عکس یا عکاسی در ارتباط هستند و از ساده ترین دوربین های گوشی های همراه تا پیشرفته ترین دوربین های دیجیتال در اختیار عموم جامعه قرار دارد.

با ملایرگشت در این مطلب همراه باشید تا با ذکر چند نکته ساده در عکاسی، دید شما را عوض کنیم که قطعاً دیگر با رعایت آنها از عکاسی نیمه حرفه ای خود لذت خواهید برد.

 

چند نکته برای عکاسی حرفه ای

1-ترکیب بندی: واژه ترکیب بندی اصطلاح خیلی وسیعی می باشد که در همه هنرها از جمله موسیقی نیز صدق می کند. اما ترکیب بندی در عکس به این معنی می باشد که در قدم اول سوژه مورد نظر را به درستی در درون کادر به نحوی تنظیم کند که باعث جذب مخاطب و شناسایی آن به بیننده حتی اگر آن مورد در میان ده سوژه داخل تصویر مشخص باشد.

برای مثال اگر شما می‌خواهید از یک نفر عکس بگیرید نباید همه چیز ها در این عکس مشخص باشد به غیر آن فرد

ترکیب بندی بستگی به کیفیت و نوع دوربین ندارد به طوری که حتی باید در ساده ترین دوربین ها این مسئله رعایت شود.

2-پخش نور:

روشنایی تصویر

این مورد به ارتباط بین سایه ها و نور ها در تصاویر وابسته می باشد که رعایت آن باعث ایجاد نور ملایم حتی در تصاویر پرتره و اگر در تصاویر نور خیلی زیاد باشد تصویر را شبیه به یک نقاشی می کند به همین جهت در تصاویر دو بعدی این تنظیم میزان نور خیلی مهم می باشد.

3-دمای رنگ در عکس:

اصلاح تصویر

منابع نور با درجه حرارت های مختلفی وجود دارد که این دما بر حسب کلوین اندازه گیری می شود.جالب است بدانید که رنگ دما در تصویر مشخص می شود و اگر آن به درستی تنظیم نشود رنگ عکس آبی یا نارنجی می شود.

4-خطوط راهنما:

خطوط راهنمای عکس

در این روش شما سوژه انتخابی خود را به وسیله خطوط و یا اشیا که در امتداد قرار دارد مشخص می کنید برای مثال جداول یا نرده های کنار خیابان ها,خطوط مناسبی برای دنبال کردن نگاه مخاطب می باشد.

5-قانون یک سوم:

قانون یک سوم

در قانون سوم صفحه سوژه عکاسی را از نظر افقی و عمودی به سه قسمت تقسیم می کنیم و پس از آن در نقاط تلاقی این صفحه ها را روی سوژه تنظیم می کنیم.

برای مثال در عکس بالا از طبیعت با همین روش آسمان و زمین را از هم جدا می کنیم و غروب خورشید را در بخش وسط قرار می دهیم.

6-فوکوس دستی:

دوربین های دیجیتال

فوکوس انتخابی است که به نوع دوربین شما بستگی دارد و ممکن است که خیلی از دوربین ها این ویژگی را نداشته باشند و برای فوکوس مجبور به نزدیک شدن به سوژه می شوید.

در دوربین های حرفه ای این قابلیت وجود دارد که بدون نزدیک شدن به سوژه مرز میان پس زمینه را مشخص کند.