گوشی دست دوم

اگر به موبایل فروشی‌ها مراجعه کنید خواهید دید که برخی از فعالین فروش در این بخش فقط به خرید و فروش گوشی‌های دسته دوم می‌پردازند یا در کنار فروش موبایل‌های آکبند و نو، ویترینی را برای فروش گوشی‌های دسته دوم قرار داده‌اند.

در میان این ویترین‌ها برخی گوشی‌ها قدیمی نوکیا بیشتر به چشم می‌خورد که از سیستم‌ عامل جاوا پشتیبانی می‌کند و یا حتی گوشی‌هایی ساده‌تر از آن که فقط قابلیت تماس و پیامک را دارند. در این مطلب با ملایرگشت همراه باشید تا به صرفه بودن خرید و فروش این گوشی ها و مکان‌های فروش این گوشی‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.

 

آیا گوشی موبایل را دسته دوم بخریم؟

آیا خریداری گوشی دسته دوم مقرون به صرفه است؟

خرید گوشی موبایل به چند ویژگی وابسته است که مهم‌ترین آن کارکرد و قیمت گوشی هست. از دید قیمت که بخواهیم بررسی کنیم خواهیم فهمید که خرید گوشی‌های دسته دوم کاملاً به صرفه است اما از لحاظ کارکرد باید به چند نکته توجه کرد:

  • گوشی‌های دسته دوم معمولاً تضمین ندارند که این مسئله یک مقدار احتمال ریسک پذیری شما را طلب می‌کند.
  • ممکن است گوشی دسته دوم عیب‌های پنهانی داشته باشد که شما در هنگام خرید متوجه آن نشوید و تازه بعد از یک هفته با آن ها برخورد کنید.
  • در صورت اینکه فرد مورد نظر اطلاعاتی در مورد قانونی بودن آن گوشی ندارد و یا نبودن جعبه گوشی در هنگام خرید، احتمال سرقتی بودن گوشی وجود دارد.

اما برای اینکه خیالتان در موارد بالا راحت باشد سعی کنید که گوشی‌های دسته دوم را از مراکز قانونی مانند فروشگاه‌های خریداری لوازم جانبی تهیه نمایید و خود گوشی را به مدت نیم ساعت آزمایش فرمایید، جعبه گوشی و کد سریال آن را با کد سریال گوشی که معمولا در پشت باطری قرار دارد را بررسی کنید و از یکسان بودن آن مطمئن شوید. در نهایت اگر توانستید از فروشنده برای خرید دسته دوم خود فاکتوری بگیرید.

گوشی های دست دوم

 

خرید و فروش در اپلیکیشن و سایت‌ها:

چند سالی هست که خرید و فروش سنتی در این بخش کم رنگ شده است و شیوه‌ای نوین مبنی بر حذف واسطه و دلال بین خریدار و فروشنده مطرح شده است که خود این خرید و فروش مستقیم باعث شده است که در اکثر موارد باعث سود بیشتر هم برای خریدار و هم برای فروشنده باشد.

از اپلیکیشن هایی که این معامله را شیرین می‌کند را می‌توان دیوار را نام برد که در آن فروشنده با درج عکس از کالای خود، ذکر توضیحات آن و درج شماره تماس برای کالای خود مشتری پیدا می‌کند و اگر قیمت عادلانه یا زیر فی بازار باشد به سرعت فروش می‌رود. برخی از سایت‌های نیز با عمر چند سال بیشتر از اپلیکیشن ها دست به فروش موبایل دسته دوم می‌زنند.

اما این نکات را در این خرید و فروش‌ها جدی بگیرید:

  • گول برخی قیمت‌های بالا و یا خیلی پایین را نخوریم زیرا طبق سیاست گذاری این فروشگاه، قیمت گذاری شخصی می‌باشد بنابراین بعد از تحقیق بیشتر در مورد خرید و فروش کالاهای مشابه دست به خرید بزنیم.
  • سعی کنید قبل از تحویل کالا در صورتی که شما از شخصی حقیقی خرید کرده‌اید وجه پول را پرداخت نکنید
  • ممکن است برخی از عکس‌هایی که در این فضا گذاشته می‌شود مربوط به آن گوشی نباشد یا با دست‌کاری در زوایای عکس عیب‌های ظاهری آن در عکس پوشیده باشد، بنابراین در هنگام خرید حضوری کالای مربوط را چک کنید و حتی لوازم جانبی آن را تست کنید