هواشناسی

اگر علاقه مند به حساب کتاب و ریاضیات هستین و پیگیر محیط زیست و هواشناسی هستین، شغل هواشناسی برای شما مناسب می باشد. علم هواشناسی که به بررسی تحولات جوی می پردازد، در زمینه های مختلفی همچون نظامی، کشاورزی، حمل و نقل و...کاربردهای زیادی دارد. برای آشنایی بیشتر با شغل خوب هواشناسی تا انتهای مطلب با ملایرگشت همراه باشید.

 

معرفی شغل هواشناسی:

ایستگاههای هواشناسی به دو صورت سینوپتیک و کلیماتولوژی هستند. در نوع سینوپتیک بیشتر مواردی همچون رطوبت و فشار هوا، سرعت و جهت باد و در کل عوامل های جوی سطح زمین، سنجیده می شود. در نوع کلیماتولوژی عواملی همچون سنجش برف و باران، هواشناسی کشاورزی و اقلیم شناسی سنجیده می شود.

هواشناس با توجه به ابزارها و وسایل های مخصوص، موارد مختلفی را اندازه گیری می نماید و وضعیت رویدادهای جوی و آب و هوایی را پیش بینی می کند. ساعات کاری یک هواشناس با توجه به نوع پست وی و کارش متفاوت است. در برخی جاها بصورت شیفتی می باشد. برای یک دیدبان هواشناسی ممکن است بصوت تمام وقت و حتی روزهای تعطیل سر کار باشد.

وظایف اصلی یک هواشناس:

  • گردآوری اطلاعات از ایستگاههای مختلف هواشناسی سراسر جهان، تصاویر ماهواره ای، رادارها و سنسورهای مختلف راه دور
  • سنجیدن میزان باد، رطوبت، دما و فشار هوا
  • استفاده از اصول علمی و نقشه های کامپیوتری برای پیش بینی هواشناسی بصورت بلند مدت و کوتاه مدت
  • اعلام و گزارش نتایج هواشناسی به مخاطبان

نکته: معمولا در ابتدای ورود به این شغل باید کمک یار کارکنان ارشد باشید و کارهایی مانند تهیه نمودارها و ثبت و مشاهده آب و هوا را انجام دهید تا به مرور کارهای پیچیده تر را نیز به شما واگذار شود.

شغل هواشناسی

چه مهارتهایی برای یک هواشناس نیاز است؟

  1. مسئولیت پذیری
  2. ریاضیات، آمار، زبان انگلیسی و توانمندی کار با کامپیوتر
  3. تحلیل اطلاعات گسترده و پیچیده
  4. ذهن توانمند، جستجوگر و علاقه مند به آب و هوا و محیط زیست
  5. توجه خاص به برخی جزئیات و دقت بالا
  6. انجام کار تیمی

تحصیلات  لازم برای ورود به رشته هواشناسی از طریق دانشگاههای علمی کاربردی و رشته های فیزیک با گرایش هواشناسی و آب و هواشناسی در دیگر دانشگاههای کشور امکان پذیر می باشد. کسب مدارک بالا در این رشته ها، موقعیت های شغلی بهتری را پیش روی می گذارد. علاقه مندان می توانند از طریق آگهی های استخدامی جهاد کشاورزی، محیط زیست و سازمان هواشناسی، جذب این حرفه مورد علاقه شان شوند.

تغییرات هواشناسی

آینده شغلی:

پیش بینی رشد مشغول به کار شدن دانشجویان در آمریکا 11درصد و در استرالیا در یک بازه 5 ساله تا 172 درصد رشد دارد. هواشناسان می توانند در ایران در ادارات و سازمان های مختلفی همانند شیلات، وزارت نیرو، جهاد کشاورزی، سازمان محیط زیست، سازمان منابع طبیعی و غیره استخدام شوند.

شغل هواشناسی یک حرفه دقیق و بسیار حساس است. افراد علاقه مند باید ذهنی پویا و حل کننده ای داشته باشند و بتوانند مسائل را تحلیل و جزئیات را بخوبی مورد توجه قرار دهند.