کارواش

روزانه تعداد ماشین های سطح شهرها بیشتر از قبل می شود و هر روز نیاز به تمیز کردن آنها نیز افزایش می یابد. افزایش تعداد خودروها، ماشینی شدن زندگی امروزی و کمبود زمان باعث گسترش کارواش ها و درآمد آنها شده است. در این مطلب با ملایرگشت همراه باشید تا شغل کارواشی را برایتان تشریح نماییم.

 

معرفی شغل کارواش:

مکان مناسب برای کارواش:

ورودی و خروجی مکان یک کارواش باید مناسب باشد تا خودروها براحتی و بدون مزاحمت به کارواش وارد و یا خارج شوند. مکان مورد نظر اگر کوچک است باید محل خشک کردن و فضای شستشو را جدا نمود. در فضای کارواش باید اتاقکی برای تاسیسات در نظر گرفت که شامل ابزارهایی همچون پمپ باد، واترجت، آب گرم کن و مخزن ذخیره آب است. لوله های واترجت از نوع لوله بدون درز با قطر 0.5 باشد. انتخاب تابلو برق و میزان آمپر مورد نیاز باید توسط یک مهندس برق سنجیده شود. از دیگر فضاهای مورد نیاز برای کارواش، اتاق استراحت کارکنان، سرویس بهداشتی، دفتر مدیریت، اتاق انتظار مشتری و حتی فضایی برای فروش لوازم اسپرت خودرو، لوازم نظافتی خودرو و غیره

کارواش خودرو

 برای راه اندازی یک کارواش نیاز به موارد زیر می باشد:

  • پمپ واتر جت صنعتی:

هر ایستگاه شستشوی خودروها نیازمند یک دستگاه پمپ کارواش می باشد. بر اساس نوع برق مصرفی و تناسب استفاده یک پمپ واترجت دارای قدرتی بین 110-350 بار است.

  • جارو برقی صنعتی:

هر جاروبرقی صنعتی در حالت معمول برای 2 ایستگاه کارواش مناسب است و در حالتی که استفاده زیادتر می باشد برای هر 3 ایستگاه دو جاروبرقی کافی می باشد.

  • دستگاه کف ساز:

هر دستگاه کف ساز باید به پمپ باد متصل باشد تا کف را پس از تولید بتواند پاشش نماید. برای دو ایستگاه معمولا یک عدد دستگاه کف ساز کافی است.

  • دستگاه صندلی شوی:

در یک کارواش یک دستگاه کارواش کافی است. صندلی شوی ها به دو صورت صندلی شوی های دریلی و صندلی شوی های فانتوم استار هستند. در مدل دریلی، قیمت مناسب و فرچه های چرخان از قابلیت های آن است. در مدل فانتوم هم قابلیت شستشو وجود دارد و همزمان جمع آوری آب امکان پذیر است که برای موکت های سقف خودرو و کف خودرو قابل استفاده نیز می باشد.


نقشه کارواش

نقشه یک کارواش مناسب

  • پمپ های باد صنعتی:

پمپ های باد در کارواش ها معمولا برای مواردی همچون اتصال به کف سازها، نظافت قسمت داخلی خودرو، تمیز نمودن آب از روی موتور و غیره استفاده می شود.

  • مواد های شوینده مختلف:

اسپری ها و مواد شوینده مختلفی برای تمیزی، شستشو و براقی قسمت های مختلف خودرو استفاده می شود. از جمله این موارد اسپری های براق کننده داشبورد و اسپری های تمیز و براق کننده لاستیک های خودرو می باشد.

  • دستگاه های نظافتی و رفاهی کارواش:

از جمله برخی از این ابزارها و دستگاه ها می توان موارد زیر را نام برد: سطل های زباله، دستگاه های واکس کفش ها، خوشبوکننده های هوا، دستگاه دست خشک کن، صابون های ریز اتوماتیک و...