اوضاع هک و مسائل امنیتی برای فضای سایبری همیشه مشکل بزرگی بوده، هر چند که امنیت سایت ها نیز بالا می رود، اما باز هم هکرهایی پیدا می شوند که بتوانند اطلاعات سایت ها را هک کنند به صورتی که تقریباً هیچ سایتی در دنیا وجود ندارد که ادعا کند در مقابل هک نفوذ ناپذیر است.

سال 2016 هم از این نوع هک به‌صورت متداول صورت گرفت به گونه ای که تعداد هک ها از سال 2015 پیشی گرفت. این اصلاً خبر خوبی برای مالکان سایت ها نیست زیرا نشان از کمتر شدن امنیت اطلاعاتی سایت ها دارد. در این مطلب قصد داریم تا تعدادی از مهم ترین هک های سال 2016 را بیان کنیم، پس با ملایرگشت همراه باشید.

 

هکرها در سال 2016 چه کارهایی کردند؟

 

هک شدن اطلاعات کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا:

 

هک هیلاری

در ماه های آخر نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بودیم که شاید مهم ترین هک سال رخ داد. در این هک ایمیل رئیس ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون (جان پدستا) رمز گشایی شد و مقدار بسیار زیادی از نامه های محرمانه انتشار پیدا کرد. در این هک احتمال ها به سمت کاندیدای مقابل یعنی ترامپ رفت اما در نهایت همه نگاه ها به سمت کشور روسیه متمرکز شد.

هک شدن سیستم بانکی سوئیفت:

سوئیفت

سیستم بین‌المللی انتقال بانکی یا همان سوئیفت در سال 2016 دچار یکی از بزرگ‌ترین حفره های امنیتی شد. در این اتفاق هکر ها توانستند مبلغ 81 میلیون دلار از حساب هایی در کشور بنگلادش را به سرقت ببرند و در نتیجه 11 هزار موسسه بانکی مجبور شدند که سیستم خود را بروز کنند. جالب است بدانید که مبلغ دزدیده شده تا به امروز قابل پیگری نبوده است.

هک کردن سیستم بیمارستانی:

هک بیمارستان

این بار هکرها در یک رفتار غیر اخلاقی سیستم های تحت شبکه بیمارستان پرسبیترین را هک کردند در این مدت سیستم ها بیمارستان قطع بود به طوری که دکتر ها از کاغذ و قلم برای انجام امور استفاده می کردند. هکر ها برای اتصال شبکه درخواست 17 هزار دلار را داشتند که سرانجام رئیس بیمارستان برای حفظ سلامتی بیماران مجبور به پرداخت این مبلغ شد.

هک شدن سایت بزرگ یاهو:

هک یاهو

هک شدن یاهو بر اثر ایجاد یکی از بزرگترین حفرها، اتفاق بزرگی در سال 2016 بود که در آن رمز حساب 1 میلیارد از کاربران یاهو لو رفت پس از این اتفاق که خود کارکنان یاهو، نیز شریک بوده اند، یاهو درخواست کرد که کاربران رمز های خود را تغییر دهند. نمونه دیگری از هک شدن یاهو در سال 2014 نیز رخ داد.

هک کردن آیفون:

هک آیفون

سازمان امنیتی اف بی آی برای رمز گشایی گوشی های برخی از قاتلین و تروریست ها از شرکت اپل درخواست کمک و رمزگشایی کرد اما شرکت اپل بر مبنای حفظ اسرار و حریم خصوصی حاضر به این کار نشد به همین جهت سازمان اف بی آی با صرف هزینه 1 میلیون دلاری توانست از گوشی های آیفون رمزگشایی کند که این اتفاق امنیت گوشی های شرکت اپل را به چالش کشید.