به گزارش ایرنا عبدالعظیم رضایی شامگاه شنبه در همایش بنیاد مسکن و دهیاران به مناسبت نخستین روز فرهنگی ملایر افزود: برای مقاومتی کردن فرهنگ، اقتصاد و فکر، باید استعدادها، افکار و تلاش ها در راستای هم افزایی باشد.
وی نقش تعامل، هم افزایی و ترجیح منافع گروهی به فردی را در تقویت فرهنگ و اقتصاد مهم برشمرد و اظهار کرد: علم مدیریتی ما خوب است، اما با فرهنگ تطابق ندارد، در حالیکه در مسائل اجتماعی و سیاسی نیز ضعف فرهنگی داریم.
رضایی با بیان اینکه داشته های ارزشمند ما به واسطه فرهنگ ناب ایرانی اسلامی و تاریخ و تمدن ما است افزود: در این راستا هفته فرهنگی ملایر را پیش بینی کردیم تا از این طریق ظرفیت های فرهنگی را بازخوانی و الگوها و مفاخر فرهنگی این شهرستان را برای نسل جدید عرضه کنیم.
فرماندار ویژه ملایر برگزاری هفته فرهنگی را گامی موثر در راستای ارتقای فرهنگ در سال اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: این هفته فرصت مغتنمی است تا با هم افزایی و ارتقای فرهنگی مشکلات را کمتر کنیم.
رضایی همچنین خواستار حفظ فرهنگ اصیل روستایی و آداب و رسوم روستاها شد و گفت: در سایه تدبیر، تعقل و اراده جمعی می توانیم گام های مهمی برداریم.
وی بر لزوم مقاوم سازی مسکن روستایی نیز تاکید کرد و افزود: بروز حوادث همیشه غیر قابل پیش بینی است که در این راستا برای پیشگیری باید از فکرمان استفاده کنیم.
مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان نیز مقاوم سازی و نوسازی مسکن روستایی را مصداق اقتصاد مقاومتی دانست و اظهار کرد: توسعه ملی جز در سایه توسعه روستایی محقق نمی شود.
حسن ظفری در خصوص ساخت و ساز مجاز در روستاها گفت: جامعه روستایی جامعه هدف ما و رعایت مقررات و ضوابط ساخت مسکن در آن وظیفه ما است.
وی با تاکید بر اینکه ضوابط و مقررات ملی ساختمان باید در ساخت و ساز روستایی رعایت شود یادآور شد: باید این مقررات را به جامعه روستایی تبیین کنیم تا نسبت به ساخت مسکن با دانش روز پیش بروند.
وی خواستار بومی کردن به هنگام دانش شد و بیان کرد: باید از دانش مهندسی و متدهای علمی روز مبتنی بر خرد جمعی و به دور از حاشیه استفاده کنیم.
ظفری گفت: امروز این اراده در استان همدان شکل گرفته تا با استفاده از متدهای روز و رعایت مقررات و ضوابط ساختمانی از منابع مان صیانت کنیم که این همان تحقق اقتصاد مقاومتی است.
وی ادامه داد: با ابلاغ دستور رهبر معظم انقلاب مبنی بر مقاوم سازی و نوسازی سالانه 200 هزار واحد مسکن روستایی، اجرای این طرح از سال 84 آغاز شد.
وی گفت: در این راستا بر اساس سرشماری سال 90 بالغ بر 175 هزار و 239 واحد مسکن روستایی در استان همدان وجود دارد که تاکنون 49 درصد این واحدها بهسازی و نوسازی شده اند.
ظفری ادامه داد: در شهرستان ملایر نیز 28 هزار و 122 واحد مسکن روستایی داریم که تاکنون 52 درصد از این واحدها نوسازی و مقاوم سازی شده اند.
نخستین روز هفته فرهنگی ملایر با شعار فرهنگ، اقتصاد، کار و تلاش برگزار شد.
شهرستان ملایر با دارا بودن جمعیتی بالغ بر 300 هزار نفر در 75 کیلومتری شهر همدان واقع شده است.
7528/2087
خبرنگار: معصومه موسوی**انتشاردهنده: زهرا پیرنیا