استاندار همدان با تأکید بر جلوگیری از ورود هرگونه خلل به بازار گوشت همدان گفت: مدیریت بازار گوشت بر اساس شنیده‌ها قابل قبول نیست و مدیران باید بر اساس بررسی دقیق به دنبال کاهش قیمت گوشت در بازار باشند.

 

 به گزارش خبرگزاری از همدان، محمدناصر نیکبخت ظهر امروز در کمیسیون تنظیم بازار استان همدان اظهار داشت: دلالان در بازار میوه پایان سال ایجاد تنش کرده و سازمان جهاد کشاورزی باید در زمان مناسب برای تامین میوه پایان سال اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه باید پیش‌بینی‌های لازم را برای تامین میوه پایان سال کرد گفت: اگر تولیدات داخلی پاسخگوی نیاز کشور است دیگر نباید به واردات فکر کرد ولی در صورت نیاز باید به فکر واردات میوه از خارج بود.

نیکبخت با بیان اینکه نخستین خواسته بنده از رئیس جمهور کمک دولت برای بهبود وضعیت کشمش ملایر بود تصریح کرد: رئیس جمهور دستور پرداخت یارانه صادراتی و خرید تضمینی کشمش ملایر را صادر کرد و دو میلیارد تومان برای همدان تخصیص داد تا کار آغاز شود.

وی با اشاره به اینکه بهترین رسالت مدیران است که خدمت شایسته و مورد نیاز مردم ارائه دهند گفت: اینکه صادرات و قاچاق دام سبب افزایش قیمت گوشت در دو روز گذشته شده توجیه بوده و غیرقابل قبول است، باید دلایل افزایش قیمت گوشت به صورت واقعی بررسی و مشخص شود.

استاندار همدان با بیان اینکه اجازه داده نشود که با منافع مردم بازی شود، اظهار داشت: گوشت از اقلامی است که در سایر نرخ‌ها تاثیر می‌گذرد و باید مراقبت لازم در این زمینه صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه باید در برابر قیمت گوشت قرمز احساس مسئولیت شود گفت: باید در زمینه کمبود و افزایش قیمت گوشت قرمز دلایل منطقی مورد بررسی قرار گیرد نه اینکه به شنیده‌ها اکتفا کرد.

نیکبخت با تاکید بر اینکه مسئله تنظیم بازار از اهمیت بالایی در کشور برخوردار است عنوان کرد: نزدیک به 10 روز کسری دام زنده در استان همدان با کمبود مواجه است که باید در این زمینه بررسی لازم انجام شده و راهکار رفع آن ارائه شود.

وی با اعلام اینکه از هر گونه خللی در توزیع گوشت قرمز جلوگیری شود تصریح کرد: سازمان‌های مربوطه باید در این زمینه ورود جدی پیدا کنند تا بتوان بازار را تنظیم کرد.

استاندار همدان با بیان اینکه هزینه تولید مرغ از سایر کشورها کمتر بوده ولی قیمت تمام شده بالاست عنوان کرد: متاسفانه مدیریت در این زمینه با مشکل و خلا روبه‌رو است که به سبب افزایش دوره پرورش قیمت تمام شده بالا می‌رود.

وی با اشاره به اینکه صادرات مرغ به سبب نبود استانداردهای تولید وجود ندارد گفت: کشورهای همسایه هدف خوبی برای صادرات از کشور هستند ولی متاسفانه این امر عملیاتی نمی‌شود.

نیکبخت با بیان اینکه تمام شرایط برای تولید و صادرات مرغ داریم گفت: رئیس سازمان جهاد کشاورزی و معاون اقتصادی استانداری همدان ملزم به فراهم کردن زمینه صادرات گوشت مرغ هستند و اداره کل دامپزشکی باید پاشنه کشیده وارد عرصه شوند.

وی با اشاره به اینکه زنجیره تولید مرغ باید سریع‌تر در استان همدان تکمیل شده و تولید مرغ صادرات صورت گیرد، تصریح کرد: تنها به کشور عراق اکتفا کردیم ولی می‌توان به کشورهای پیرامونی صادرات مرغ داشته باشیم.

استاندار همدان با بیان اینکه همدان باید جهشی در برابر صادرات مرغ داشته باشد اظهار داشت: ماهانه گزارشی از روند تامین زیرساخت‌های صادرات مرغ از استان همدان ارائه شود.

وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین اصل در تنظیم بازار بحث صادرات است گفت: یکی از عمده‌ترین بندهای اقتصاد مقاومتی صادرات است ولی چه اقدامی در راستای صادرات بخش کشاورزی انجام شده است.

نیکبخت تاکید کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان همدان باید روی صادرات مرغ برنامه‌ریزی لازم را انجام داده و گزارش آن را ارائه دهد چرا که مرغ توان تبدیل به یکی از اقلام اساسی صادرات همدان را دارد.

 

منبع: http://khabarfarsi.com