شغل طراح وب

طراحان وب افرادی خلاق و عاشق طراحی و گرافیک هستند. اگر شما چنین خصوصیاتی دارید و کار کردن با کامپیوتر برایتان لذت بخش است. اگر مهارتهای لازم را کسب نمایید مطمئن باشید می توانید یک طراح وب خوب شوید و درآمد مناسبی داشته باشید. برای آشنایی بیشتر با شغل طراح وب، با ملایرگشت همراه باشید.

 

معرفی شغل طراح وب:

برای ایجاد یک سایت جدید، تخصص های مختلفی نیاز است و یکی از این تخصص ها، طراح وب است که به برنامه نویسی لایه های ظاهری سایت مشغول می شود. یک طراح و برنامه نویس وب باید یک شکل ظاهری از سایت را در ذهن شکل دهد و روی کاغذ بیاورد و سپس بصورت لایه لایه و با تقسیم بندی منظم همه را پیاده سازی نماید. در حقیقت طراح وب نیازی به مدرک خاصی ندارد اما باید تجربه و توانایی کافی در کدنویسی و طراحی سایت را داشته باشد.

ساعات کاری یک طراح وب می تواند تمام وقت و یا بصورت آزاد و فریلنسری باشد. یک طراح وب خوش ذوق می تواند در خانه پشت سیستم بشیند و کارهای مختلفی را انجام دهد.

مهارت های لازم یک طراح وب:

تسلط کافی به زبان های برنامه نویسی مربوط به وب

آشنایی کافی به اینترنت و مفاهیم مختلف وب و نرم افزارهای لازم مرتبط

دارای قدرت خلاقیت بالا و ایجاد طرح های نو

قدرت و تسلط بر حل مسائل و تجزیه و تحلیل

قدرت برقراری ارتباطی لازم جهت شرح دادن نکات فنی به مشتریان و کارفرمایان

تحویل به موقع پروژه و توانایی انجام به موقع

آشنایی و آگاهی با تغییرات جدید نرم افزاری و برنامه نویسی

نکته: فردی که خودش بصورت مستقل می خواهد کار کند باید مهارت مذاکره و مدیریت کسب و کار را داشته باشد.

 

نحوه ورود به شغل طراحی وب و تحصیلات لازم:

با داشتن یکی از مدارک مهندسی نرم افزار، علوم کامپیوتر، مهندسی فناوری اطلاعات و گرایش های ارشد این رشته های ذکر شده، می تواند شخص را از لحاظ تئوریک مسلط نماید. اما معمولا دانش های اصلی و عملی این شغل بصورت کامل در دانشگاهها تدریس نمی شود و باید به آموزشگاه ها مراجعه نمایید.

فارغ التحصیلان رشته گرافیک رایانه اگر علاغه مند باشند، زمینه لازم را دارند که در آموزشگاهها طراحی وب را کامل یاد بگیرند. برخی افراد نیز به دلیل اشتیاق زیاد به این رشته، خودشان از طریق مطالعه کتاب و یا اینترنت، مهارت های طراحی وب را کسب می کنند.

نرم افزارها و زبان های برنامه نویسی پایه برای طراح وب:

فتوشاپ

دریم ویور

فلش و فریورک

جاوا اسکریپت

دات نت

طراحی سایت

فرصت های شغلی و بازار کار:

یک طراح وب می تواند در شرکت های مرتبط با طراحی وب مشغول به کار شود. استخدام در سازمان ها و نهادهای دولتی نیز امکان پذیر است. با روند رو به رشد فضای اینترنت و کامپیوترها می توان انتظار داشت که تمامی شغل های مرتبط با رشته های کامپیوتر دارای رشد خوبی خواهند بود و نیاز به متخصصین این حوزه رو به رشد است.

امروزه تمامی فروشگاه ها و مراکز مختلف تجاری و اداری و حتی شخصی، دارای سایت های اطلاع رسانی، فروشگاه های اینترنتی و سایت های تبلیغاتی و شخصی هستند. در سال های اخیر استخدام طراحان وب در آمریکا و استرالیا بین 10 تا 20 درصد رشد داشته اند و این نشان از رشد بیشتر این رشته در سال های آتی خواهد بود.