چین و چروک

با بالا رفتن سن و سال، پوست شادابی خود را از دست می دهد و انعطاف جوانی را ندارد. به مرور چین و چروک ها زیادتر می شود و دیگر پوستتان طراوت و تازگی جوانی را ندارد. در این مطلب قصد داریم به عوامل ایجاد پیری زودرس اشاره نماییم.

 

مهمترین عوامل ایجاد پیری زودرس:

  • در معرض نور خورشید بودن

یکی از عوامل موثر جهت پیری زودرس، قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض نور آفتاب است. برای کمتر نمودن آسیب های نور خورشید بر پوست می توان از کرم های ضد آفتاب و کرم های طبیعی ضد آفتاب استفاده نمود.

  • رژیم های غذایی ناسالم

همانطور که بزرگان و دانشمندان ایران زمین گفته اند هر چه که می خورید دواست، هر آنچه که میل می نمایید روی پوست صورت تاثیرگذار است. اشخاصی که رژیم های غذایی آنها بیشتر از قندهای پالایش شده، چربی ها و کربوهیدرات های مضر است، بیشتر دچار التهاب ها و پژمردگی های ظاهر و صورت می شوند. اگر رژیمتان را اصلاح و سرشار از مواد غذایی کامل و مغذی مانند بتاکاروتن، روی و ویتامین c نمایید، می تواند در کلاژن سازی برای پوست موثرتر باشد و پوستتان دیرتر پیر شود.

  • سیگار کشیدن

سیگار عامل بسیاری از امراض است و کشیدن سیگار مایه افتخار و بزرگی نیست. اگر خودتان را دوست دارید و حداقل به خودتان اهمیت می دهید، پس حتما سیگار را ترک نمایید. مواد شیمیایی در سیگار باعث آسیب رساندن به بخش کلاژن سازی پوست و فیبرهای الاستین می شود. چین و چروک های اطراف دهان افراد سیگاری بیشتر است زیرا پک زدن مداوم به سیگار، زمینه ساز این چروک ها می باشد.

  • خواب ناکافی

خواب ناکافی علاوه بر تاثیر منفی روی عملکرد شما، می تواند روی پوست تاثیرات منفی زیادی داشته باشد. خواب ناکافی می تواند چروک هایی در مناطق مختلف پوست صورت از جمله اطراف چشم ها، پیشانی و غیره برجای بگذارد. حتما خواب کافی در شب داشته باشید تا جسم و روحتان در هنگامه شب بیشتر خود را بازنمایی نماید.

پیری زودرس

  • بیش از اندازه لایه برداری

یکی از مواردی که امروزه بیشتر اشخاص دچار آن هستند، لایه برداری های زیاد است. انواع صابون ها، کرم ها، تمیزکننده ها و غیره هستند که کار لایه برداری را انجام می دهند که چنین ضرورتی برای انجام این کارهای نیست. هنگامی که بیش از اندازه لایه برداری نمایید، در کلاژن و فیبرهای الاستین، پارگی های میکروسکوپی ایجاد می شود و پوست زودتر دچار چین و چروک می شود.

  • استرس زیاد

دنیای امروزه خودش به اندازه کافی پرمشغله و پر استرس است. شما باید تا جایی که می توانید از عوامل و محیط های استرس زا دوری نمایید. در هنگام استرس، بدن شروع به ترشح برخی هورمون ها می کند که انتشار مداوم این هورمون ها و تداوم استرس باعث تغییرات بیولوژیکی در بدن می شود. پس حتما شرایط آرام و بدون استرس را برای خود و اطرافیانتان ایجاد نمایید.