به تازگی اولین باشگاه خصوصی صادرات ایران تاسیس شده که بصورت شبکه‌ای به صادرکنندگان خدماتی داده می‌شود | آمریکا و ترکیه بزرگترین رقیب صادرات کشمش همدان و ملایر هستند | تجار از صادرات فله ای بپرهیزند و با بسته بندی مناسب و برند ویژه محصولات خود را به بازارهای هدف صادر کنند.

 

این همایش اقتصادی با حضور  صادرکنندگان، استاندار و مدیران استان در سالن اجتماعات بانک ملی برگزار شد.

رییس کمیسیون صادرات لوازم خانگی اتاق ایران در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان همدان اظهار داشت: به تازگی اولین باشگاه خصوصی صادرات ایران تاسیس شده که بصورت شبکه‌ای به صادرکنندگان خدماتی داده می‌شود.

محمود استقلال با بیان اهمیت صادرات در کشور گفت: شناخت بازارهای هدف یکی از اساسی ترین اقدامات یک صادرکننده است که متاسفانه شناخت تجار در این حوزه اندک و بخش خصوصی آنچنان که باید برای حضور در این بازارها مهیا نبوده است.

وی ادامه داد: باید بدانیم که صادرات با فروش داخلی بسیار متفاوت است و لازم است صادرکننده با تمامی دانش مرتبط با صادرات از جمله وکالت و حقوق بین الملل آشنا باشد.

استقلال گفت: آنچه که امروز مهم است اولویت دادن فرصتها به قوتها است که ابتدا باید قوتها را شناسایی و در گام بعد تمام بازارهای دنیا را بشناسیم.

وی شناخت رقیب در بازار تجارت را نیز از دیگر دانسته های این تجارت بیان کرد و گفت: با توجه به اینکه همدان قطب اصلی صادرات کشمش است باید بررسی کرد رقیب ایران کدام کشورها هستند.

رئیس کمیسیون صادرات لوازم خانگی اتاق ایران با بیان اینکه بازارهای صادراتی محصولات و تولیدات مدنظر خود را می‌خواهند، گفت: متاسفانه در بازارهای خارجی منفعل عمل شده و شناخت زیادی توسط صادرکنندگان وجود ندارد.

استقلال تجار را به حضور در بازارهای افریقایی توصیه کرد و گفت: بازارها افریقا فضای بکری بوده که رقابت در این کشورها کمتر و سرانه تجارت در آنها پایین است.

وی با بیان اینکه امروز بازار کشورها را باید بر اساس بلوک بندی اقتصادی آنها شناخت، تصریح کرد: قرار نیست اگر می خواهیم شناختی از بازار کشوری داشته باشیم حتما باید به آن کشور سفر کرد بلکه امروزه شبکه های اینترنتی و رسانه های مختلف جمعی اطلاعات کافی را در اختیارمان قرار می دهند.

وی با بیان اینکه بیشترین صادرات غیرنفتی ایران به کشورهای ناظر سازمان تجارت جهانی است، گفت: با عضویت کشورهایی همچون عراق در سازمان تجارت جهانی صادرات کشور با مشکلات و مسائل بسیاری مواجه می‌شود.

وی گفت: همدان قطب اصلی تولید و صادرات کشمش است که باید شناخته شود ولی برند همدان یا ملایر در این زمینه شاخته نشده است.

رئیس کمیسیون صادرات لوازم خانگی اتاق ایران با اشاره به اینکه آمریکا و ترکیه بزرگترین رقیب صادرات کشمش همدان و ملایر هستند، گفت: این اطلاعات از طریق مطالعات به دست آمده و سبب می‌شود تا صادرکنندگان روی اقدامات خود تمرکز داشته باشند.

استقلال با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی اقتصاد منزوی از دنیا نیست گفت: اقتصاد مقاومتی اقتصادی برون‌نگر است که در اقتصاد جهانی آنچنان باید حضور داشته باشیم که کنار گذاشتن ایران از اقتصاد جهانی ممکن نبوده یا هزینه‌های بالایی به دنبال داشته باشد.

استقلال با بیان اینکه باید تلاش کرد تا کالاهای ایرانی را در دنیا معرفی کرد و تعداد کشورهای صادراتی را افزایش داد، افزود: تجار و صادرکنندگان ایرانی باید کلید صادرات را در برند ببینند و برای آن اقدامات مناسب انجام دهند.

وی با بیان اینکه ارائه خدمات بیش از ارائه محصول ارزش آفرینی و درآمدزایی دارد گفت: اهمیت و سهم خدمات بیش از پیش باید در شیوه صادرکننده گان نهادینه شود.

وی با تاکید بر اینکه خدمات را باید با کسب و کارعجین کنیم افزود: اگر می خواهید پولدارتر شوید در نوآوری و برندسازی بیشتر هزینه کنید.

وی به تجار توصیه کرد از صادرات فله ای بپرهیزند و با بسته بندی مناسب و برند ویژه محصولات خود را به بازارهای هدف صادر کنند.

مشاور وزیر و معاون توسعه تجارت خارجی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تخصیص اعتبار بسته حمایتی صادراتی با جدیت دنبال می شود و به زودی 120 میلیارد تومان اعتبار برای حمایت از تجار و تولید کنندگان اختصاص می یابد.

محمدرضا مودودی در همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه و فعالان اقتصادی استان همدان افزود: با تخصیص این اعتبار در حوزه جوایز صادراتی به تجار و تولیدکنندگان کمک می شود.

وی با بیان اینکه ناقوس های عصر پسا نفتی به صدا درآمده است و ما به دنبال کاهش وابستگی به نفت هستیم افزود: در 4 دهه گذشته سهم نفت از کل صادرات کشور از 94 درصد در سال 56 به 30 درصد در سال 94 رسیده است.

وی تصریح کرد: 7 هزار برابر رشد صادرات غیر نفتی در این سالها داشتیم و در 15 سال گذشته یعنی از سال 80 تا 94 هزار درصد رشد صادرات غیر نفتی بوده است.

وی بیان کرد: اگر ناقوس های عصر پسا نفتی به صدا درآمده است یعنی اینکه کارمندان بدانند که نمی تواند حقوق خود را از فروش نفت به دست آورند بلکه باید با توسعه صادرات غیرنفتی اقتصاد کشور را اداره کرد و این در حالی است که 3 میلیون نفر کارمند در کشور حقوق بگیر هستند و اما کشور ژاپن با آن همه امکانات و جمعیت فقط 800 هزار کارمند دارد.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: باید به سوی صادرات غیر نفتی حرکت کرد و باید بدانیم که در طول سه دهه آخر انقلاب بیش از دو هزار میلیارد دلار نفت به فروش رفته است.

مودودی با بیان اینکه امروز باید بپذیریم محرومیت یک پارادایس ذهنی است افزود: محرومیت زمانی رخ می دهد که جامعه اهمیتی به کارآفرین ندهد و کارمند کار کارآفرین راه نیندازد چرا که معتقد نباشد حقوق او از فعالیت کارآفرینان به دست می آید.

وی با بیان اینکه واردات بسیاری از کشورها به شدت حالت انقباضی می‌یابد و سهم بازار وارداتی در حال کاهش است، افزود: منابع دولت بسیار محدود است و منابع مالی به دلیل تحریم امکان بازگشت را ندارد.

وی با بیان اینکه از خطوط کشتیرانی و هوایی ما به سمت کشورهای شمالی استفاده نشد، ادامه داد: اگر بخش خصوصی همگرایی لازم را نداشته باشد که کشتی‌ها را پر کند نمی‌توانیم اهداف حمل و نقل را محقق کنیم چرا که در حال حاضر زیان‌ده شده است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی همدان با اعلام اینکه ساختار مالیاتی کشور نیازمند تغییر و بازنگری است، گفت: فعالان اقتصادی همدان هر کدام چندین پرونده مالیاتی دارند.

منوچهر رضایی در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان همدان اظهار داشت: نجات اقتصاد کشور راهی جز توسل به صادرات غیرنفتی ندارد چراکه مالیات اقتضای تامین مالی کشور را نداشته است.

وی با بیان اینکه صادرات غیرنفتی یک ارزش به معنای واقعی و عملی بوده و باید در دستگاه‌های اجرایی مورد توجه قرار گیرد، افزود: مدیران نسبت به صادرات ارزش و جایگاه خوبی قائل هستند ولی بدنه کارشناسی هنوز به جایگاه و اهمیت این بخش پی نبرده است.

رضایی تصریح کرد: اگر دولت به یقین حمایت از صادرکنندگان رسیده باید در عمل نیز نهادهای حمایتی از جمله صندوق ضمانت صادرات را به گونه‌ای تدبیر کند که بخش خصوصی و فعالان اقتصادی در بستر خوبی فعالیت کنند.

وی درباره مسائل مالیاتی استان همدان نیز گفت: ساختار اجازه حرکت در حوزه مالیات نداده و هیچکدام از صادرکنندگان استان همدان نیستند که چندین پرونده در اداره کل امور مالیاتی استان همدان نداشته باشد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی استان همدان با بیان اینکه قانونگذار صادرات را از پرداخت مالیات معاف کرده و وقتی این اصل قانونی وجود دارد نباید پرونده مالیاتی تشکیل شود، گفت: انتظار می‌رود ساختار مالیاتی در کشور تغییر یابد تا شاهد بهبود فعالیت‌ها باشیم.

وی با بیان اینکه ساختار صادرات در کشور توسعه نیافته است، گفت: کشور به سبب قرابت با کشور روسیه در تلاش است ارتباطات تجاری را توسعه دهد ولی کالایی که به روسیه ارسال می‌شود تابع شانس و اقبال است تا بارگیری شده و صادر شود.

رضایی با اشاره به اینکه اگر قرار است صادرات غیرنفتی تحقق یابد بدون زیرساخت‌های موردنیاز نمی‌توان آن را عملی کرد بلکه باید دولت در کنار صادرکنندگان قرار گیرد.

وی با بیان اینکه سرمایه صادرکنندگان تجمیع سرمایه‌ ملی بوده و همه در برابر آن مسئول هستیم، گفت: صادرکننده با داخلی کار متفاوت است چراکه بازار خارجی دارای دشواری‌ها بوده و ریسک بالایی دارد تا بتوان به آن دست پیدا کرد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی استان همدان با اشاره به اینکه از سال 89 مشوق‌های صادراتی متوقف شده است، عنوان کرد: دولت در زمینه یارانه‌های صادراتی گام‌های عملی بردارد چراکه این امر سبب جهش صادراتی شده بود.

رئیس اتاق بازرگانی همدان با بیان اینکه راه نجات ایران، سرمایه‌گذاری در آفریقاست، گفت: دولت به کاهش هزینه‌های تجارت با آفریقا کمک کند

علی اصغر زبردست در آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان همدان اظهار داشت: ناملایمات و فشارهایی به دولت وارد می‌شود ولی کار دولت بسیار ارزنده بوده و خرابی دولت گذشته را با سه سال کار نمی‌توان رفع کرد.

وی با اشاره به اینکه از نظر فعالان اقتصادی و بخش خصوصی رسیدن به مقصد مطلوب فاصله زیادی وجود دارد، افزود: گیرها و مشکلاتی را در بخش‌های مالیاتی و بانکی وجود دارد که با وجود قوانین دولت هنوز روان‌سازی نشده است.

زبردست با بیان اینکه در ابتدای آغاز به کار دولت 380 نفر در اتاق بازرگانی همدان عضو بودند، تصریح کرد: هنوز در این زمینه به مرحله مطلوب نرسیده و تعداد کارت‌های همدان به 517 فقره کارت رسیده است.

وی با اشاره به اینکه تعداد اعضای اتاق بازرگانی همدان باید به هزار و 800 نفر افزایش یابد، عنوان کرد: تشکل‌هایی در زمینه کشمش و سفال دنبال شده بود که خوشبختانه در این مدت تشکیل شده و بخش عمده‌ای از تشکل‌ها سازمان داده شد.

رئیس اتاق بازرگانی استان همدان با بیان اینکه انسجام بخشی به تشکل‌ها سبب بازدهی بیشتر امور و کارها می‌شود، گفت: امروز 7 تشکل در حوزه صادرات و واردات تشکیل شده است که انجمن طلا و جواهر و سندیکای آسانسور از جدیدترین‌هاست.

وی با اشاره به اینکه 40 شرکت پخش دارویی در استان همدان وجود داشت که بی سروسامان بوده و تشکلی در این زمینه نداشتند، گفت: مجمع شرکت‌های پخش دارویی برگزار و انتخابات آنها نیز امروز انجام شد.

زبردست با بیان اینکه به دنبال تاسیس انجمن ملی کشمش در استان همدان هستیم، گفت: چندین استان از جمله زنجان، قزوین و کاشمر در زمینه کشمش رقیب همدان شدند ولی درخواست تاسیس انجمن ملی کشمش را ارائه داده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه تشکیل انجمن ملی بتن و سمپاد نیز در دستور کار اتاق بازرگانی همدان قرار گرفته است، عنوان کرد: اتاق استان همدان هشت کمیسیون برای پیگیری امور تشکیل داده که خوشبختانه به خوبی در حوزه خود فعالیت کردند.

رئیس اتاق بازرگانی استان همدان بیان کرد: در حوزه بین‌الملل نمی‌توان در تمامی کشورها حضور داشت بلکه براساس پتانسیل‌ها چندین کشور اروپایی، آسیای میانه و غرب آفریقا برای صادرات انتخاب شد.

وی با بیان اینکه در زمینه صادرات خدمات فنی مهندسی اقدامات مناسبی انجام شده و در زمینه ساخت مسکن می‌توان در آفریقا اقدام کرد، گفت: غنا به 1.5 میلیون واحد مسکونی نیاز دارد که بخشی از این واحدهای مسکونی می‌تواند توسط فعالان اقتصادی استان همدان انجام شود.

زبردست تاکید کرد: اگر قرار باشد کشور در آینده نجات یابد هیچ چاره‌ای جز سرمایه‌گذاری در آفریقا نداریم چراکه کشورهای این قاره بکر بوده و آمادگی لازم برای سرمایه‌گذاری را دارد ولی برای فعالیت در این بخش نیازمند کمک‌های دولتی هستیم.

در پایان این مراسم از صادرکنندگان نمونه استان همدان با اهدا تندیس تجلیل شد.

 

منبع:http://khabarfarsi.com