طالبی با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از این خسارت‌ها در بخش کشاورزی بوده است تصریح کرد: تمام ساختمان‌های دولتی باید بیمه شده و در صورت ورود خسارت از طریق بیمه جبران خسارت شود.

 

 به گزارش خبرگزاری از همدان، علیمردان طالبی ظهر امروز در شورای مدیریت بحران استان همدان با اشاره به اینکه تمام حوادث طبیعی باید در سامانه سازمان مدیریت بحران ثبت شود اظهار داشت: 46 حادثه در استان همدان ثبت و به وزارت کشور منعکس شده است.

وی با اشاره به اینکه تعداد زیادی از این حوادث مربوط به آتش‌سوزی مراتع و جنگل‌های دست کاشت،سرمازدگی و بخشی مربوط به آلودگی هوا بوده است گفت: از ابتدای امسال تاکنون این حوادث 96 میلیارد و 970 میلیون تومان خسارت به استان همدان وارد کرده‌اند.

وی با بیان اینکه در یک نامه‌ای اوایل پاییز با دستگاه‌ها مکاتبه شده و لزوم آمادگی به همه دستگاه‌ها اعلام شده است گفت: تمهیدات لازم برای معابر درون شهری در فصل زمستان اندیشیده شود و همه دستگاه‌ها باید آمادگی لازم را داشته باشند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان بر آمادگی بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، دو سوخته کردن تمامی مراکز حساس، تامین سوخت دوم برای نانوایی‌ها در ایام زمستان تاکید کرد.

وی درباره اعتبارات ابلاغی در زمینه خسارت‌های سیل ابتدای امسال نیز گفت: به دنبال خسارت‌های وارد شده از طریق سیل فروردین ماه امسال گزارشاتی از دستگاه‌ها دریافت شده و جمع‌بندی نهایی آن در قالب مصوبه هیئت دولت برای جبران خسارت‌های وارده به استان اعلام شده است.

طالبی تصریح کرد: کل اعتبار ابلاغی براساس مصوبه هیئت دولت 30 میلیارد و 716 میلیون تومان بوده که از این مبلغ 678 میلیون تومان کمک بلاعوض در بخش‌های مختلف است که هزینه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در سیل فروردین ماه امسال دو نفر فوتی در همدان و ملایر داشتیم که دو میلیون تومان به خانواده این افراد کمک بلاعوض خواهد شد تصریح کرد: 28 واحد شهری در این سیل تخریب شدند که علاوه بر تسهیلات یارانه‌دار 6 میلیون تومان کمک بلاعوض به آنها می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان با بیان اینکه برای 103 واحد تخریب شده روستایی به ازای هر واحد 5 میلیون تومان کمک نقدی بلاعوض خواهد شد گفت: این کمک‌ها علاوه بر تسهیلات بانکی با کارمزد 5 درصد است.

وی با اعلام اینکه به واحدهای شهری و روستایی تخریب شده بر اثر سیل به ترتیب 30 و 20 میلیون تومان تسهیلات ارزان‌قیمت پرداخت می‌شود عنوان کرد: 114 واحد خسارت لوازم خانگی داشتند که 3 میلیون تومان کمک بلاعوض به هر واحد خواهد شد.

 

منبع: http://khabarfarsi.com