مدیر اداره جهاد کشاورزی ملایر ادامه داد: در حال حاضر 20 هکتار از اراضی این شهرستان زیر کشت محصولات گلخانه ای است که امیدواریم گلخانه داران با تامین سرمایش و گرمایش گلخانه های خود از خسارت سرمازدگی جلوگیری کنند.

 

غلامحسین تقوی روز یکشنبه در گفت و گو با اظهار کرد: خسارت سرمازدگی در برخی از گلخانه ها بین 10 تا 100 درصد گزارش شده است.
وی افزود: طبق برآورده های انجام شده وزش باد و سرمای شدید 3.25 هکتار معادل 32 هزار و 500 مترمربع از سطح زیر کشت گلخانه ای این شهرستان را دچار آسیب کرد.
وی بیان کرد: میزان خسارت محصولات گلخانه ای حدود سه میلیارد ریال برآورد شده که کشت غالب آنها گوجه، خیار، فلفل و بادمجان است.
تقوی اظهار کرد: علاوه بر این باد و سرمای شدید هفته گذشته حدود چهار میلیارد ریال به بخش زراعی این شهرستان نیز شامل تولید دانه های روغنی کلزا آسیب وارد کرد.
وی گفت: تاکنون هیچگونه خسارت سرمازدگی در سطح باغ های انگور و سایر محصولات کشاورزی این شهرستان نداشتیم.
وی اضافه کرد: با توجه به استقبال کشاورزان، درصدد توسعه کشت گلخانه ای در سطح 20 هکتار هستیم که در نهایت به 40 هکتار خواهد رسید.
هفته گذشته همزمان با اوایل آذرماه دمای هوای استان همدان تا 19 درجه سانتیگراد کاهش یافت که سرما و باد شدید موجب بروز خسارت به بخشی از محصولات گلخانه ای و زراعی شهرستان ملایر شد.
در حال حاضر 20 هزار و 200 هکتار از اراضی شهرستان ملایر زیر کشت محصولات باغی، 61 هزار و 200 هکتار زیر کشت محصولات زراعی و 38 هکتار زیر کشت آیش است.
شهرستان ملایر با دارا بودن جمعیتی بالغ بر 300 هزار نفر در 75 کیلومتری شهر همدان واقع شده است.

 

منبع: http://khabarfarsi.com