میناکاری

حتما شما هم تابحال کوزه یا ظروف میناکاری شده را در نمایشگاه ها و مراکز عرضه، از نزدیک مشاهده کرده اید و ممکن است یکی را پسند کرده و خریده باشید. چنان میناکاری ظریف و چشم نواز و خوش رنگ و لعاب است که چشم هر بیننده ای را می نوازد. در این مطلب با ملایرگشت همرا باشید تا بیشتر درباره هنر میناکاری آشنا شوید.

 

هنر میناکاری ظریف و چشم نواز:

هنر میناکاری، هنری 5هزار ساله است و امروزه بیشتر روی مس انجام می شود که البته بر روی نقره و طلا نیز می توان میناکاری نمود. امروزه اساتید زیادی در ایران هنر میناکاری را انجام می دهند و در دوره های کنونی رشد خوبی نیز داشته است.

هنر میناکاری به گفته کارشناسان، در ایران بوجود آمده است و ترکیبی از خاک و آتش است که با نقاشی درهم آمیخته می شود و چنین نقش های چشم نوازی را ایجاد می کند. در کاوش های صورت گرفته در نهاوند، دو عدد گوشواره (مربوط به لعاب شیشه مینا روی فلز می باشد) از جنس طلا یافت شده که با توجه بک روش زرگری آن مربوط به سده 7-8 قبل از میلاد می باشد. در نمونه ای دیگر بازوبندی از طلا می باشد که با میناکاری تزئین شده است و به دوران هخامنشیان برمی گردد. هم اکنون این اثر فاخر در موزه ویکتوریا در لندن حفاظت می شود.

 

هنر زیبای میناکاری

 

اوج هنر میناکاری:

اوج هنر میناکاری ایران مربوط به دوران سلجوقیان می باشد که ظروف میناکاری و برنجی در میان مردم مرسوم بوده است. برخی از این آثار به دیگر نقاط جهان و کشورهای همسایه ارسال می شده است. یکی از نمونه های زیبا و ارزشمند، سینی آلب ارسلان است که در دوران سلجوقیان تهیه شده است و بر روی نقره، میناکاری صورت گرفته است. این سینی در شهر بوستون و در موزه صنایع ظریفه حفاظت می شود. بر روی این اثر فاخر نام سازنده آن یعنی استاد " حسن الکاشانی" به خط کوفی درج شده است.

هم اکنون انواع هنرهای میناکاری ایرانیان گذشته، در موزه های مختلف جهان از جمله موزه هنرهای اسلامی برلین، موزه متروپولیتن شهر نیویورک، موزه آرمیتاژ سن پترزبورگ، موزه های فرانسه و انگلستان، نگهداری می شود.

 

میناسازی زیبا

 

هنر میناکاری در دوره معاصر:

در عصر حاضر هنر میناسازی متاسفانه رو به فراموشی همراه بوده است. اما هنرمندانی چون شکرالله صنیع زاده توانست با پرورش هنرمندان خوب و بنام، باعث به رونق در آمدن این هنر باستانی شود. هنرمندان بنام این عصر  بیشتر بر روی میناکاری روی طلا کار می کنند که سبک آنها به دوره قاجاریه برمی گردد.

هم اکنون میناکاران آثار متفاوتی را تولید می کنند که شامل گلدان ها، قاب عکس، ظروف و بشقاب، ظریح های میناکاری، درب ها و پنجره ها، جعبه های خاتم کاری و جعبه قرآن، آینه و زیورآلاتی مانند انگشتر، سینه ریز، گوشواره و غیره می باشد.