دندان ها

پوسیدگی دندان دارای اهمیت زیادی است چون هنگامی که بخشی از دندان ها پوسیده می شود این پوسیدگی به بقیه دندان ها سرایت می کند. در ضمن پوسیدگی دندان باعث بیماری های معده و لثه نیز می شود و اهمیت سالم نگهداشتن دندان و جلوگیری از پوسیدن دندان ها فزونی می یابد. با این مطلب از ملایرگشت همراه باشید.

 

پیشگیری از پوسیدگی دندان:

در اهمیت دندان ها همین بس که غذا اگر خوب جویده نشود می تواند مشکلات گوارشی ایجاد نماید. در زیربه علل پوسیدگی دندان توجه نمایید.

مواردی که باعث پوسیدگی دندان می شود:

از مواردی که می توان نام برد شامل مواد قندی بخصوص مواد قندی صنعتی، میکروب ها، جنس هر دندان و نوع قرارگیری دندان ها، کیفیت و کمیت بزاق دهان، موارد ارثی و غذاهای مصرفی افراد است. حال اگر سعی نمایید هر کدام از این عامل ها را اصلاح و یا کاهش دهید، روند رشد پوسیدگی دندان ها کاهش می یابد.

چگونگی پوسیدگی دندان ها:

در دهان بیش از 17 نوع میکروب وجود دارد و بصورت مستمر فعال هستند. پلاک های میکروبی بصورت اجتماعی از سلول ها و میکروب ها می باشد که به همدیگر چسبیده هستند. رنگ این توده ها بی رنگ می باشد و در بروز پوسیدگی و رشد آن موثر می باشد. این توده ها بیشتر در فواصل بین دندان ها، شیارهای دندان ها و طوق دندان ها قرار دارند.

 

پوسیدگی دندان

 

با توجه به تحقیقات صورت گرفته بعد هر وعده غذایی، حدود 20 دقیقه اسیدی تولید می شود و در دهان باقی می ماند که بطور متوسط روزانه با سه وعده غذایی یک ساعت این اسید در دهان وجود دارد و اگر در بین وعده های غذایی نیز، مواد غذایی دیگر مصرف نمایید این یک ساعت به دو ساعت در روز نیز می رسد. حال اگر فرد به رعایت بهداشت دهان و دندان در بعد از وعده های غذایی توجه نکند این اسید به مرور زمان قسمت های حساس و نازک تر دندان ها را خورده و سوراخ می کند و بعد از اینکه لایه رویی دندان (لایه مینای دندان) پوسیده شد بقیه دندان با سرعت بالاتری پوسیده می شود.

قبل از بوجود آمدن پوسیدگی حتما موارد پیشگیری را رعایت نمایید و اگر دندانهایتان پوسیده شد سریعتر به دندانپزشک مراجعه شود تا روند رشد پوسیدگی کنترل شود.

موارد پیشگیری از پوسیدگی دندان:

  • انجام مسواک بطور صحیح و در زمان های مناسب
  • استفاده از خلال دندان و نخ دندان
  • استفاده از دخانیات را حذف نمایید
  • اصلاح رژیم غذایی و سبک غذایی و کنترل مواد قندی
  • فیشور سیلانت و پوشیدن سطح دندان ها جهت جلوگیری از رشد پوسیدگی دندان ها
  • دندان های سوراخ را می توان پر نمود که باعث جلوگیری از پوسیدگی می شود.
  • مراجعه به متخصص بطور منظم برای سلامت دهان و دندان ها