پیشگیری از سکته مغزی

سکته مغزی آسیبی است که با اختلال خونرسانی به بخشی از بافت مغز، ایجاد می شود. این اختلال در قسمتی از بافت مغز ممکن است توسط یک لخته خونی، انسداد رگ های مغزی و یا پارگی قسمتی از عروق، ایجاد شده باشد. بطور کلی سکته مغزی می تواند عواقب جدی ایجاد نماید برای همین در این مطلب به موارد پیشگیری از سکته مغزی اشاره می کنیم پس با ملایرگشت همرا باشید.

 

پیشگیری از سکته مغزی

1- کنترل فشار خون بالا:

فشار خون بالا، بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد و خطر سکته مغزی را نیز به تبع آن افزایش می دهد. برای کنترل فشار خون بالا بعد از تشخیص توسط پزشک و آزمایشات مربوطه، حتما موارد زیر را انجام دهید: ورزش منظم، رژیم غذایی سالم و کم نمک، کنترل و تناسب وزن و کاهش استرس.

2- کنترل دیابت:

دیابت نوعی اختلال در سوخت و ساز قند خون می باشد که بیماری های قلبی، عروقی و عروقی مغزی را می تواند تشدید نماید. بیماری دیابت بصورت اکتسابی و هم مادرزادی ایجاد می شود. دیابت نوع 1 را می توان با تزریق انسولین درمان و کنترل نمود و دیابت نوع2 را توسط کنترل وزن، کنترل مصرف غذا و در مواردی به کمک دارو، قند خون را کنترل نمود.

3- بیماری های قلبی:

بیماری های قلبی گاهی از همان بدو تولد وجود دارند و در موارد دیگر، در طول زندگی به علل مختلف از جمله ارث، چاقی زیاد، فشارخون بالا، کلسترول بالا و دیابت، ایجاد شوند. بیماری های قلبی می تواند شامل اختلال دریچه های قلب، عضلات قلب، ضربان های زیاد یا کم و حتی بزرگی قلب باشد.

4- کنترل کلسترول بالا:

مصرف چربی و روغن های ناسالم، باعث افزایش ابتلا به بیماری قلبی وعروقی می شود. یکی از این نوع بیماری ها، کلسترول بالا است. کاهش چربی مصرفی و استفاده از یک رژیم غذایی سالم همراه با ورزش، می تواند کلسترول را کنترل نماید.

5- افزایش وزن و چاقی:

چاقی باعث افزایش فشار خون و کلسترول می شود و به تبع آن بیماری های قلبی عروقی افزایش می یابد. چاقی را می توان با عادت دادن خود به ورزش کردن و رژیم سالم غذایی، کنترل نمود. حتما توجه داشته باشید که کاهش یکدفعه وزن، امری خطرناک است و متخصصین توصیه نمی کنند.

 

سکته مغزی

 

6- استرس را دور نمایید:

استرس یک عامل تشدید کننده بسیاری از بیماری ها است. حتما سعی نمایید در طی مدت رویکردی را اتخاذ نمایید که از لحاظ روحی روانی در یک ثبات قرار بگیرید و کنترل نمایید.

7- سیگار را ترک و فعالیت بدنی را افزایش دهید:

همیشه سیگار، عاملی موثر در جهش و ایجاد بسیاری از بیماری ها بوده است. سعی نمایید با کنترل رفتار و ارتباط با مشاوران این حوزه، سیگار را ترک نمایید. سعی نمایید در برنامه های ترک سیگار شرکت نمایید و به کمک اطرافیانتان، ترک نمایید. فعالیت بدنی مناسب و همیشگی می تواند عامل دیگری باشد در جهت حفظ سلامتی و کنترل بیماری های مختلف، پس ورزش را در برنامه های روزانه خود قرار دهید.

 

امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.