کبد

کبد یک عضو مهم و اساسی بدن هر انسانی است و هر آنچه که می نوشیم و می خوریم توسط کبد، پالایش می شود. با توجه به اینکه کبد حالت خودترمیمی دارد و تا حدی سلول های سالم را می تواند جایگزین سلول های آسیب دیده نماید اما هنگامی که این عضو آسیب جدی ببیند دیگر نمی تواند خودش را ترمیم نماید. آسیب دیدن جدی این عضو حتی می تواند منجر به مرگ انسان شود، پس باید از مواردی که باعث آسیب رساندن  به کبد می شود، جدا دوری نمود.

 

چه چیزهایی برای کبدتان مضر است

 

 1. چاقی و اضافه وزن: چربی اضافه در بدن نه تنها برای کبد بشدت مضر است بلکه بیماریهای قلبی و دیابتی را نیز به دنبال دارد. چربی انباشته شده در بدن باعث بیماری سیروز یا نارسایی کبد می شود.
 2. مصرف الکل: هر نوشیدنی که دارای الکل باشد برای کبد کاملا مضر است زیرا کبد را درگیر تبدیل الکل به مواد کمتر خطرناک و سمی می کند. همین درگیر بودن مداوم کبد باعث التهاب کبد و کبد چرب می شود.
 3. استعمال سیگار: ماده های شیمیایی سمی در سیگار، باعث افزایش اکسیداسیون سلول ها می شوند و همین عامل باعث فشار به کبد می شود.
 4. استفاده نمک به مقدار زیاد: نمک زیادی در غذا باعث احتباس مایع (احتباس آب) در کبد شده و در نتیجه منجر به تورم و کبد چرب می شود.
 5. دیابت و بیماری های کبدی: ابتلا به دیابت 50 درصد احتمال مبتلا شدن به بیماری های کبدی را افزایش داده و کبد در معرض خطر شدیدی قرار می گیرد.

 

بیماری های کبد

 

موارد دیگری نیز منجر به بیماری های کبدی ذکر شده اند که بصورت زیر می باشند:

از مصرف بیش از حد شکر و قندها دوری نمایید. مصرف نوشابه، حذف نمودن صبحانه، مصرف بیش از اندازه دارو، شب بیداری ها و کم خوابی و مصرف غذاهای بیش از اندازه پخته و یا خام، شما را بیشتر در معرض بیماری های کبدی قرار می دهد. باید برای دوری نمودن از چنین بیماری، سبک تغذیه را اصلاح نمود تا در دراز مدت زندگی سالمی داشته باشید.

 

برخی علائم و نشانه های مبتلا شدن به بیماری های کبدی:

 • افزایش وزن
 • افزایش نشانه های آلرژی مانند سردرد، خارش و سرگیجه
 • خستگی های مزمن به دلیل سمی شدن کبد
 • افزایش تعرق بدن و افزایش بوی بد بدن
 • پدیدار شدن آکنه به دلیل وجود سموم و عدم تعادل هورمونی
 • بوی بد دهان