حافظه کش

شاید برای خیلی از ما این سؤال پیش آید که حافظه کش که در مشخصات فنی اغلب پردازنده ها ذکر می شود چیست. پس اگه می‌خواهید به جوابتون برسید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

حافظه کش یا پنهان چیست؟

 Cache Memory که در زبان فارسی به آن حافظه کش گفته می شود از سال 1980 میلادی در تمامی پردازنده ها به کار می رود و به آن نیز حافظه پنهان نیز گفته می شود. حافظه کش برای جلوگیری از به وجود آمدن تاخیر زمانی بین حافظه رم و پردازنده استفاده می شود؛ در حقیقت این حافظه که قیمت آن گران‌تر از حافظه رم می باشد، همیشه مقداری از اطلاعات را در خودش حفظ می کند تا سرعت پردازنده را نیز بالا تر ببرد.

 

 

چرا از حافظه کش استفاده می شود؟

حال برای اینکه به معنای درست این اصطلاح پی ببرید یک مثال ساده می‌زنم. یک کتابخانه را فرض کنید که قسمت مخزن کتاب ها 10 متر با کتابدار فاصله دارد و هر فردی که کتاب بخواهد این کتابدار بیچاره باید 10 متر به سمت مخزن کتابخانه برود و 10 متر نیز بازگردد در صورتی که این کتابدار بعضی از کتاب هایی که طرفدار بیشتری را دارد روی میزش می چیند در این صورت جلوگیری می کند از رفت و آمد های زیادی که باعث افزایش سرعت این کتابدار می شود، این میز دقیقاً کاری شبیه حافظه کش در پردازنده را انجام می دهد.

حافظه کش در کجا قرار می گیرد؟

حافظه کش بین پردازنده و حافظه رم قرار دارد و هنگامی که پردازند نیاز یه اطلاعاتی دارد ابتدا حافظه کش را چک می کند و در صورت وجود داشتن از آن استفاده می کند به این ترتیب است که سرعت پردازنده افزایش می یابد.

 حافظه پنهان

همانطور که در شکل بالا می بینید حافظه ها در کامپیوتر به این ترتیب قرار می گیرد: هارد، حافظه رم، حافظه کش، ثبات ها که هرچه به سمت چب می رود سرعت این حافظه ها بیشتر می شود.

حافظه کش سطح 1 و 2 و 3 چیست؟

تصور کنید که سیستم فقط یک حافظه کش 128 کیلو بایت داشته باشد در اینصورت وقتی نیازی به اطلاعات باشد سیستم به رم مراجعه می کند اما اگه چند تا کش دیگه به عنوان زاپاس داشته باشیم سرعت افزایش می یابد، نزدیکترین کش به پردازند سطح 1 نام دارد و به ترتیب سطح 2 و 3 و 4.

اگر اطلاعات در کش 1 نباشد، پردازنده در کش 2 جستجو می کند و اگر نبود در کش 3، باز هم اگر نبود سراغ کش 4 در انتها سراغ رم و هارد خواهد رفت.