درمان طبیعی سرماخوردگی

سرما خوردگی بیماری ای هست که عموم مردم سالیانه دچار آن می شوند و اکثرا در هوای سرد پاییز و زمستان، ابتلا به سرماخوردگی بیشتر می شود. هنگامی که سر انسان دچار غلبه سردی و بلغم می شود، سرماخوردگی و زکام ایجاد می شود. در زیر به 8 توصیه طبیعی برای درمان سرماخوردگی اشاره می شود تا شما کمتر از روشهای درمانی شیمیایی استفاده نمایید.

 

8 روش درمان سرماخوردگی به صورت طبیعی:

نکته دیگر که حائز اهمیت است بحث پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی می باشد پس جهت پیشگیری موارد لازم مانند گرم نگه داشتن بدن و سر در هوای پاییز و زمستان را رعایت نمایید.

1- در شروع زکام می توانید از کمپرس گرم به وسیله پارچه گرم و نمک داغ روی سر بهره ببرید. مقداری نمک دریا که از عطاری های معتبر تهیه می کنید را در ظرفی ریخته و گرم نمایید و در حین داغ شدن برای جلوگیری از سوختن، آنرا به موقع هم بزنید. یکی از خاصیتهای نمک، نگه داشتن طولانی گرما درون خود است. بعد از گرم شدن نمک، آنرا درون پارچه ای ریخته و روی سر نگهدارید. امید است که سرما به سینه نریزد و در این مرحله خوب شود.

2- سیاه دانه یا گیاه سحا را به مقدار لازم در نزدیکی بینی بگیرید تا سردی و زکام از بینی خارج شود و به سینه منتقل نشود.

3- خواب شب را باید کم و کوتاه نمود و بصورت طاق باز نباید خوابید. طریقه خوابیدن فقط بصورت نشسته باشد و طول مدت شب چند بار از خواب بیدار شوید. این روش بدین دلیل است که خلط و عفونت ها به سینه وارد نشود و ورود این عفونت ها باعث ایجاد ذات الریه می شود و سرماخوردگی شما را تشدید می کند. در حقیقت این اخلاط و عفونت ها یا از طریق بینی و یا از طریق مری و معده دفع باید شود.

4- هنگامی که بیدار هستید و احساس نارحتی و خارش نمودید باید اخلاط را خارج نمایید تا به سینه نریزد. می توانید از روش 2 و سیاه دانه استفاده نمایید.

 

سرماخوردگی و درمان طبیعی

 

5- مواد غذایی سرد و تر که باعث ایجاد بلغم میکنند و نیز شور و ترش، مصرف نکنید.

6- صبحانه مربای بنفشه میل نمایید و پس از آن ماء الشعیر استفاده نمایید.

7- به عنوان غذا سوپ مصرف کنید و اگر بیمار تب دارد، سوپ بدون گوشت باشد. خوردن نیم روی تخم مرغ رسمی و روغن سالم توصیه شده است.

8- هنگامی که زکام تمام شد، حمام و بخور با دم کرده پونه، بابونه، بومادران و مرزنجوش بسیار مفید است و باعث ترمیم مجاری تنفسی و جلوگیری آبریزش می شود.

 

نکته: توصیه می شود در هنگام سرماخوردگی، مانع آبریزش به هر طریقی نشوید که این کار باعث انتقال سردی به سینه می شود.

این روش ها در طب سنتی مورد اشاره قرار گرفته است و امتحان آنها هیچ ضرری برای شما ندارد بلکه بسیار مفید است.