استان همدان و بخصوص شهر ملایر دارای مکان های تاریخی، گردشگری و تفریحی زیادی می باشد. در سال های اخیر ملایر به عنوان یک مکان تفریحی و گردشگری برای خیل زیادی از گردشگران مورد توجه قرار گرفته است. یکی از این مکان ها، مسجد زیبای سیفیه می باشد.

 

مسجد زیبای سیفیه:

مسجد سیفیه در پارک سیفیه واقع گشته است که در زمان ناصرالدین شاه این پارک به نام " ناصریه " معروف بوده است و بعد از فوت ناصرالدین شاه به نام سیفیه که نام یکی از شاهزادگان قاجار بوده تغییر نام می دهد.

این مسجد با نجوای الله اکبر پیچیده بر فضای دل انگیز درختان به قامت کشیده  پارک تاریخی سیفیه در مسیر سقف های بی مدار طنین انداز می شود. این مسجد تاریخی که دارای شبستانی ستون دار با ارتفاعی برابر 5 متر از سطح حیاط مسجد است، دارای 12 طاق گنبدی شکل و از جنس آجری است  و به کمک ستونی آجری، محکم ایستاده است . پنجره های آن در دو سوی محراب، جلای خاصی به این مسجد افزوده است. در خشت خشت این دیواره های قدیمی عطر بهشت در مشام جان زنده می شود.

اصولا مسجدهای قدیمی روح عبادت را در جسم و روح انسان به پرواز  در می آورد و گویی این دیواره ها و خشت ها در چنین هوای زلال، انسان را  به دامنه سلوک می خواند. مسجد سیفیه  در فضای تاریخی شهر جولانگاه تاریخ انقلاب است. 

در سال های اخیر این مسجد دچار مرمت هایی شده است و حتی زمین های اطراف پارک سیفیه، توسط شهرداری خریداری شده و مورد استفاده جهت گسترش محوطه اطراف پارک گشته است.

 

مسجد سیفیه

 

اگر شما نیز از مشتاقان گردشگری هستید به شما پیشنهاد میکنیم حتما به شهر ملایر سفر نمایید و از پارک سیفیه و مسجد سیفیه دیدن نمایید.