ملایر از گذشته به عنوان یکی از مراکز اصلی فرش دستباف در ایران به شمار می‌آمد و بسياري از فرش‌هاي مركز و غرب ايران از اين مسير راهي عراق و شهرهاي غربي و اروپايي می‌شد.از سال 1850 میلادی به بعد کمپانی انگلیسی زیگلر در ملایر شروع به فعالیت نمود و دفتر کمپانی قالی شرق ملایر افتتاح گردید.


به گزارش مجله "تاریخ فرادید"، پس از آن که در سال‌های 1850 کمپانی انگلیسی "زیگلر" برای اولین بار با راه‌اندازی چندین کارگاه و کارخانه در سلطان آباد اراک، سرمایه گذاری در صنعت فرش ایران را آغاز کرد همدان و ملایر دومین جایی بود که توجه این کمپانی خارجی را جلب کرد و خیلی زود این شهرستان به مرکز تجارت فرش در غرب کشور تبدیل شد.
آن سال‌ها در کارگاه‌های کوچک و بزرگ قالیبافی در خودِ ملایر و روستاهای اطراف آن تعداد زیادی به کار قالیبافی مشغول بودند و از این راه زندگی خود را تامین می‌کردند. این صنعت امروز نیز جایگاه جهانی دارد؛ چندی پیش نشانِ جغرافیایی فرش کبودرآهنگ، ملایر و نهاوند با عنوان فرش همدان در سازمان جهانی مالکیت فکری به ثبت رسید. عکسی که  می‌بینید از عکاسی ناشناس است که در عصر پهلوی اول گرفته شده و دفتر کمپانی قالی شرق ملایر و کارکنان آن را نشان می‌دهد.