بوستان سیفیه ملایر در دوره قاجاریه توسط سیف الدوله نوه فتحعلی شاه احداث گردید و امروزه نیز با امکانات مختلفی که دارد مورد استفاده می باشد.سیف الدوله در ساخت این بوستان از مهندسین ایتالیایی و مقنیان یزد جهت انتقال آب بهره جست.

 

بوستان سیفیه ملایر یکی از قدیمی­ترین بوستان­های طبیعی غرب کشوراست، که در شمال شرقی این شهر و در دامنه کوه گرمه در مساحتی نزدیک به 10 هکتار واقع شده است.
بوستان سیفیه ملایر، در دوره قاجاریه و در سال 1304 هجری قمری، توسط سیف ­الدوله (نوه فتحعلی شاه) احداث شد. وی در همان سال از جانب ناصرالدین شاه قاجار، به عنوان حاکم ملایر و تویسرکان منصوب شد. زمانی که اجازه فروش املاک خالصیه از سوی حکومت وقت صادر گردید ایشان زمین­های پارک را که از مزارع روستای ازناو بود خریداری کرد و با بهره­گیری از مهندسان و معماران ایتالیایی اقدام به طراحی و ساخت این مجموعه بی­نظیر کرد. همچنین از ذوق و هنر مقنیان یزدی سود جست و با حفر قنات، آب را از فاصله 8 کیلومتری به پارک منتقل کرد. بدین ترتیب شالوده یک بوستان و تفرجگاه زیبا در شهر ملایر بنا نهاده شد. سیف الدوله از همان ابتدا مجموعه پارک را جهت استفاده­ی عموم اختصاص داد. وجود درختان چنار کهنسال، حوضچه­ها، آب نماها و جنگل مصنوعی احداث شده بر روی تپه­های اطراف آن، منظره­ای زیبا و آب و هوایی مطبوع را به وجود آورده است. این بوستان دارای دو استخر است که آب آن از طریق آب جاری تأمین می­شود. همچنین دارای مسجدی است که توسط سیف الدوله احداث گردیده و ساختمانی که ظاهراً محل سکونت بانی آن بوده است. سالن غذاخوری، سکوهای نشیمن و وسایل بازی کودکان از دیگر امکانات پارک می­باشد.