تالاب آق گل واقع در شمال شرقی ملایر و دارای تنوع اکولوژیک می باشد و به مدت پنج سال از سوی شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه شکار ممنوع معرفی شد. تنوع اکولوژیک شامل انواع و اقسام پرندگان و موجودات آبزی می باشد.

 

تالاب آق گل ملایر یکی دیگر از جاذبه های گردشگری همدان می باشد. تالاب فصلی آق گل در جنوب شرقی روستای کرد خور از توابع ملایر و قریه توتل در جوار کوه کت قرار دارد . این تالاب از آبریز رودخانه قره چای در جنوب دشت کمیجان تامین میشود 

 آق گل تالابی فصلی، مستطیل شکل و محل تجمع و ذخیره ی هرز آب های فصلی منطقه است. این منطقه در شمال شرقی شهرستان ملایر و در فاصله 35 کیلومتری این شهر و 1 کیلومتری جنوب شرقی قریه اسلام آباد و 500 متری قریه توتل از توابع شهرستان ملایر و در محل مرز دو استان همدان و مرکزی در مختصات جغرافیایی 49 درجه  و 2 دقیقه طول جغرافیایی و 34 درجه و 30 دقیقه عرض جغرافیایی واقع شده است.فصل آبگیری تالاب از اواخر مهر ماه آغاز و تا اواسط خرداد ماه هر سال ادامه دارد .وسعت تالاب در فصل پر آبی به 600 هکتار و عمق آن به یک متر افزایش می یابد و با پیشروی آب در قسمت میانی، جزیره هایی به ارتفاع 6 متر ظاهر میشوند. این تالاب با پوشش گیاهی جالبی که در اواخر فصل زمستان و اوایل بهار پدید می آورد و با توجه به قرار گرفتن در مسیر مهاجرت پرندگان شامل انواعِ اردک غاز، فلامینگو ،مرغ باران ،حواصیل ،آب چلیک کاکائی کشیم ،انقوت ،درنای معمولی،غاز خاکستری ،چنگر ،کله سبز ،خروس کوهی ،طنچه چنگر اکراس و غیره می باشد.
بررسی ها، نشان دهنده حضور 46 گونه از پرندگان ایران در آق  گل است و این تنوع اکولوژیک بالا، جایی برای تردید باقی نمی گذارد که  تالاب آق گل نیاز اساسی به برنامه های حفاظتی و مدیریت مناسب دارد. مجموع این فاکتورها نشان دهنده اهمیت و جایگاه ارزشمند  تالاب آق گل برای پرندگان آبزی و به طور خاص برای تولید مثل گونه هایی مانند  آووست و چوب پا است. از جمله پرندگان آبزی و کنارآبزی منطقه می توان به کشیم  کوچک، باکلان بزرگ، کشیم بزرگ، اگرت بزرگ، باکلان کوچک، فلامینگوی بزرگ،  بوتیمار کوچک، حواصیل زرد، خوتکا، آبچلیک پا سرخ، چوب پا، چنگر نوک سرخ،  کاکایی سرسیاه، زرده پره تالابی، پرستودریایی نوک‌کاکایی، اردک بلوطی اشاره  کرد. تالاب آق گل از سال 88 به مدت پنج سال از سوی شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه شکار ممنوع معرفی شد.