بام ملایر به عنوان بزرگترین مجموعه تفریحی و گردشگری غرب کشور با امکاناتی متنوع  میباشد که قسمت هایی از آن به بهره برداری رسیده است،از جمله یادمان شهداء،جاده سلامت،آلاچیقِ مربوط به تجهیزات ورزشی،مجسمه هایی در مورد ایران باستان و آبشار مصنوعی.

 


بام ملایر به عنوان بزرگترین طرح تفریحی و توریستی استان همدان و غرب کشور  شناخته شده است. این پروژه بزرگ  در 460 هکتار به طول 5/12 کیلومتر و عرض متوسط 80 متر مربع  بعنوان کمربند سبز  ملایر و دهکده توریستی استان همدان در حال ساخت می باشد. این طرح در کنار باغ تاریخی سیفیه و مقبره سیف الدوله قرار گرفته که بر اهمیت و زیبایی آن می افزاید. پیش بینی شده است که این طرح در طول برنامه پنج ساله شهرداری ملایر به پایان برسد.
اعتبار لازم برای اجرای این طرح 380 میلیارد ریال برآورد  شده  که 20 درصد از این میزان هزینه در طول برنامه پنج ساله از محل منابع درآمدزای شهرداری  و 80 درصد باقیمانده هم با مشارکت بخش خصوصی و تسهیلات بانکی  تامین می شود.
اهدافی که در ساخت این مجموعه بزرگ تفریحی و توریستی دنبال می شود :

- توسعه صنعت گردشگری، افزایش مدت اقامت گردشگران، افزایش اشتغال و درآمد سرانه شهروندان

- ایجاد زیر بناهای مناسب برای پرکردن اوقات فراغت و ارتقاء رفاه شهروندان

-بهبود عبور و مرور شهری و راه های دسترسی به معابر اصلی شهر و کاهش ترافیک

-ایجاد فضاهای مناسب برای اقامت خانواده ها و گردشگران داخلی و خارجی

مجموعه هایی که در این طرح قرار خواهند گرفت:

 - شهربازی مسقف، کافی شاپ گردون، رستوران، هتل، کمپینگ اقامتی، تله کابین و منوریل، پیست پیاده روی، دوچرخه سواری، اسکیت، درشکه سواری و کارتینگ )ماشین اسباب بازی) ،زمین های والیبال، بسکتبال، فوتسال، تنیس، بدمینتون، اسکی روی چمن، پیست های بدنسازی، دستگاه های ماساژور، پارک ترافیک، باغ موزه مشاهیر ملایر،آلاچیق، نورپردازی و آبشار مصنوعی.

بخش هایی از بام ملایر که تاکنون به بهره برداری رسیده و در حال اتمام می باشد:

- ساخت و نصب یادمان شهدا که در زمینی به مساحت 400 متر مربع و با 26 متر ارتفاع  به عنوان بلندترین یادمان شهدا در استان همدان شناخته شده است.

-جدول کشی،آسفالت و سنگ فرش مسیر جاده سلامت که بخش اعظمی از این مجموعه را تشکیل داده است

-ساخت آلاچیق و نصب تجهیزات ورزشی در مسیر جاده سلامت.

-ساخت و نصب مجسمه هایی در مورد ایران باستان در مسیر ورودی بام ملایر

ساخت  آبشار مصنوعی در دامنه گرم کوه  

-دیواره سنگ نوردی و صخره نوردی

 

-احداث رستوران ،سرویس بهداشتی، و ….