باغ تاریخی و مقبره سیف الدوله در دوران ناصرالدین شاه توسط سیف الدوله به سبک معماری صفویه ساخته شده و به عنوان تفرجگاه وقف گردید و نوه وی آن را به شهرداری ملایر واگذار کرد.آرامگاه سیف الدوله و هفت نفر دیگر در همین مکان قرار دارد،سیف الدوله در زمان حیات خود چندین بار این باغ را بازسازی نمود.

 

باغ تاریخی و مقبره سیف الدوله یکی از قدیمی ترین بوستان های طبیعی غرب کشوراست که در شمال شرقی ملایر و در دامنه کوه گرمه در مساحتی در حدود ۱۰ هکتار، واقع شده

این باغ در سال ۱۲۷۶ هجری قمری توسط نور سلطان محمد میرزای سیف الدوله حکمران ملایرو  در دوره ناصرالدین شاه به منظور تفرجگاه و تفریحگاه مردم شهر وقف شد. این باغ به تقلید از شیوه باغ سازی دوره صفویه در اصفهان (چهارباغ اصفهان )ساخته شده. در واقع باغ سازی به روش معمول دوران صفویه و قاجاریه را می توان ناشی از تاثیر دوران اقامت سیف الدوله در اصفهان دانست،این بوستان دارای دو استخر و یک مسجد است که توسط سیف الدوله احداث شده است،همچنین ساختمانی که ظاهراً محل سکونت بانی آن بوده ،از دیگر اجزای آن می باشد.
محوطه این پارک در گذشته محل سکونت اختصاصی حاج سیف الدوله بوده، آرامگاه وی و مزار امیر المؤید (نوه سیف الدوله که در واقع مالک اصلی پارک و اراضی اطراف آن بود) و ۷ قبر دیگر در این مکان قرار دارد. این مقبره دارای پلان چهارضلعی می باشد که بر فراز آن گنبدی واقع شده است. در داخل مقبره علاوه بر اتاق بزرگی در وسط با پوشش گنبدی شکل، ۴ اتاق کوچک مربع شکل به ضلع ۴ متر با پوشش نیم گنبدی نیز بنا شده که هر کدام با دو ورودی به بیرون منتهی می شوند و با دو ورودی به داخل مقبره ارتباط می یابند. در داخل مقبره تابلویی بزرگ که بر روی آن آیاتی از قرآن نگاشته شده به چشم می خورد و نیز چند عکس از سیف الدوله، امیر المؤید و افراد خانواده وی مشاهده می شود.
در اوایل دوره مشروطیت و هنگامی که هرج و مرج کشور را فراگرفته بود، این پارک بارها مورد غارت قرار گرفت و خسارات و صدمات بسیاری بر آن وارد شد ولی سیف الدوله با علاقه ای خاص اقدام به جبران خسارات وارده کرد و تا پایان عمر متولی این امر بود. پس از سیف الدوله نوه ایشان عهده دار این امر گردید و در وصیت نامه خود این باغ را به شهرداری شهر واگذار کرد و از آن پس حفظ و نگهداری این مجموعه تاریخی بر عهده شهرداری ملایر قرار گرفت.