عملیات سد کلان ملایر از سال 1384 آغاز و در 1390 به اتمام رسید،این سد علاوه بر کاربرد اصلی، امکان سرمایه گذاری در مورد مجموعه های تفریحی و توریستی را فراهم کرده است.ساخت این سد در کنار تپه باستانی گونسپان،نگرانیهایی در مورد حفظ این تپه باستانی را به همراه داشت.

 

سد کلان ملایر،موقعیت :  30 کیلومتری جنوب ملایر و بر روی رودخانه گاماسیاب

 

اهداف اجرای طرح:
تأمین بخشی از آب شرب شهر ملایر به میزان 12 میلیون مترمکعب در سال ،
بهبود آبیاری در اراضی پایین دست به مساحت یک هزار و 600 هکتار
آغاز عملیات اجرایی سد:سال 1384    اتمام  طرح:سال 1390
اعتبار پروژه :  60 میلیارد تومان +  40 میلیارد تومان اعتبار طرح ملی آبرسانی از سد کلان به شهر ملایر
میزان آبدهی سالانه : 35 میلیون مترمکعب
ظرفیت آبگیری سد : 45 میلیون مترمکعب
سطح حوزه آبریز سد: 384 کیلومتر مربع
ارتفاع سد : 45 و 9 دهم متر از بستر رودخانه و 47 متر از پی سد
طول تاج سد :  828 متر
قابلیت های گردشگری سد کلان
آب و هوای منطقه ملایر و چشم انداز زیبای سد کلان، امروزه زمینه ساز حضور بسیاری از مردم  از شهر های مختلف ایران در کنار این سد شده است و این استقبال  مردمی روز به روز در حال افزایش می باشد.،این موضوع فرصت مناسبی برای ایجاد  مجموعه های تفریحی و توریستی بزرگ در کنار این سد است . مجموعه هایی چون  فضای سبز،نصب آلاچیق و ایجاد منطقه ای مجاز برای شنا !
جاذبه های توریستی و تاریخی در سد کلان 
گونسپان (پاتپه) يکي از بلندترين تپه‌هاي باستاني کشور است که در محل ساخت سد کلان قرار گرفته  و  به دوره‌هاي مختلف از جمله دوره مادها تعلق دارد پیش از این و در طول 5 فصل کاوش باستان‌شناسی، آثار مهمی از دوره قاجار تا اشکانی و عصر آهن 3 در این محوطه باستانی کشف شده  است. اما هنوز اطلاعات مهمي از دوره ماد در اين تپه وجود دارد.
ساخت این سد و آبگیری آن با اعلام نارضایتی و اعتراض انجمن ها و سازمان های میراث فرهنگی همراه شد چرا که تپه گونسپان با قدمتی 5000 ساله  در معرض خطر جدی قرار گرفت.