هیئت حضرت ابوالفضل(ع)ملایر با قدمتی60ساله توسط برادران نقیب ایجاد و با استقبال مردم گسترش یافت و اکنون جزو بزرگترین هیئت های عزاداری ایران میباشد.این هیئت توانایی تهیه نذری برای 50 الی 100 هزار نفر را داراست و آیین های عزاداری مختلفی را در ایام ماه محرم در ملایر به اجرا در میاورد.

 

تکیه ابوالفضل تا حدود 140 سال پیش به صورت سقاخانه و استراحتگاه بوده و در آن زمان توسط برادران نقیب به تکیه و حسینیه تبدیل می گردد. در این مکان  امامزاده ای  مدفون نمی باشد و  بر اساس اعتقادات مردم به تکیه شهرت یافته است.

تکیه ابوالفضل تا حدود 140 سال پیش به صورت سقاخانه و استراحتگاه بوده و در آن زمان توسط برادران نقیب به تکیه و حسینیه تبدیل می گردد. در این مکان  امامزاده ای  مدفون نمی باشد و  بر اساس اعتقادات مردم به تکیه شهرت یافته است.
در گذر زمان استقبال مردمی، موجب گسترش  ساختمان ،امکانات و تجهیزات هیئت حضرت ابوالفضل میگردد . در حال حاضر این هیئت به عنوان بزرگترین هیئت استان همدان و یکی از بی نظیر ترین هیئت های عزاداری کشور میباشد که به یک شهرستان تعلق دارد.
حضور هیئت ابوالفضل از روز های اول محرم در سطح خیابان شهدا و استقبال بی نظیر مردم و خانواده ها و مسافرینی که از اقصی نقاط کشور به ملایر می آیند از ویژگی های بارز این هیئت است.
در روز عاشورا به 15  تا 20 هزار نفر عزادار در این هیئت نذری داده می شود  و این هیئت توانایی تهیه نذری 50 تا 100 هزار جمعیت در ظهر عاشورا را دارد . علاوه بر این مازاد  نذورات مردم به این هیئت با اخذ مجوز از آنها به مراکز خیریه،زندان و بهزیستی اهدامی شود.
مسئول هیئت حضرت ابوالفضل (ع) ملایر اظهار میدارد: اعضای هیئت ابوالفضل (ع) ملایر را تنها ملایری‌ها تشکیل نمی‌دهند و در شب تاسوعا و عاشورا بیش از 50 هزار نفر در این هیئت برای سالار شهیدان عزاداری می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه هیئت ابوالفضل (ع) ملایر بعد از هیئت حسینیه اعظم زنجان یکی از بزرگترین هیئت‌های عزاداری کشور است،این هیئت علاوه بر ماه محرم در مناسبت‌های دیگر سال نیز فعال است.
بیشتر اعضای هیئت ابوالفضل ملایر که در ایام محرم در سوگ سید و سالار شهیدان عزاداری می‌کنند، جوانان هستند.
در شب اول محرم بیش از 200 دست لباس سیاه بین عزاداران هیئت توزیع می‌شود،  در 10 شب اول محرم هیئت ابوالفضل (ع) ملایر با حضور مردم در خیابان‌های شهر عزاداری می‌کند. حرکت بیش از 200 نفر از جوانان و کودکان با لباس و کفش مخصوص و طبل و سنج در ابتدای هیئت جلوه خاصی به آن می بخشد.
حمل علم بزرگ و همچنین حمل مشک آبی که از آن خون می‌چکد، یکی دیگر از آیین‌های سنتی هیئت ابوالفضل (ع) ملایر می باشد، همچنین سقاهای هیئت نیز در حالی که در یک دست مشک آب و در دست دیگر کاسه‌ای در دست دارند به یاد تشنه‌لبان کربلا، عزاداران را سیراب می‌کنند.
دسته‌جات عزاداری هیئت ابوالفضل (ع)از یکم تا دهم محرّم، عزاداری خود را از مقابل تکیه شروع کرده تا پاسی از شب و با عبور از خیابان‌های ملایر ، مجددا به تکیه باز میگردند.

آیین‌های سنتی عزاداری ملایر از گذشته تا به امروز با تغییرات بسیار زیادی همراه بوده است.
در گذشته در شهر ملایر آیین‌های بسیار زیادی اجرا می‌شد که در حال حاضر برخی از آنها نسبت به گذشته تغییری نداشته و بین مردم جایگاه خود را حفظ کرده است.
بیشتر این آیین‌ها مربوط به روز عاشورا است که در حال حاضر در بسیاری از نقاط شهرستان ملایر به ویژه در روستاها اجرا می‌شود.
حرکت نمایشی کاروان‌های کربلا، صحنه دشت کربلا، خیمه‌های حضرت اباعبدالله (ع) و یارانشان به رنگ سبز و سفید و مشکی و خیمه‌های دشمن با رنگ قرمز، طفلان مسلم و شط فرات، گهواره علی‌اصغر و گذاشتن قنداقه خونین در گهواره جزو این آیین ها محسوب میشود.
صحنه آمدن شیر یکی دیگر از آیین‌های سنتی ملایر در روز عاشوراست که فردی با پوشیدن لباس شیر، با هدف عزاداری برای سید و سالار شهیدان، در طول مسیر عزاداری خاک و کاه بر سر می‌ریزد.


علمی که فقط در محرم از زمین بلند می‌شد


یکی از آیین‌های ملایری‌ها از گذشته تا به امروز حمل علم به عنوان نشان و نماد پرچم سپاه امام حسین (ع) است . این علم با پارچه‌هایی از جنس و رنگهای مختلف مانند سبز و سفید و پارچه‌نوشته‌هایی با نام شهدای کربلا، بستن فانوس و... تزئین می‌شود.
در گذشته در ملایر دو علم به نام علم سه ‌تیغ و علم هفت ‌تیغ منتسب به حضرت ابوالفضل (ع) وجود داشته که عزاداران فقط در ایام محرم می توانستند آن را از جای خود بلند کنند.
طبق اعتقادات گذشتگان این دو علم در طول سال به جز در ایام محرم با هیچ وسیله‌ای از جای خود تکان نمی‌خورده و هیچ کس یارای بلند کردن آنها را نداشته است.