مانیزان در 23 کیلومتری جنوب شرقی شهر ملایر واقع شده و شغل اغلب مردم این روستا باغداری است، مراسم انگورچینی هر سال از اواسط شهریور تا اواخر مهرماه برگزار می‌شود و مهمترین سوغات این روستا نیز انگور، کشمش، شیره انگور، باسلوق و شربت انگور است.شیره پزی در مانیزانِ ملایر قدمتی 700 ساله دارد و همه ساله جشنواره شیره پزی در این روستا برگزار میشود.وجود انواع انگور و سنت پيشين گذشتگان مبني بر وجود مراسم شيره پزی از شاخصه هاي اين منطقه است.
 

قدمت پخت شيره انگور،همزمان با کاشت این محصول است.روستای مانیزان ملایر از روستاهای دهستان جوزان بوده و با هزار و 950 متر ارتفاع از سطح دریا،از نظر  قدمت تاریخی به دوران مادها می رسد.این روستا دارای مردمانی صبور و مهربان است که اغلب به کشاورزی و باغداری مشغول بوده و پخت شیره انگور در این روستا قدمتی 700 ساله دارد که همراه با جشنهای مختلفی برگزار میشده.از ويژگي‌هاي خاص منطقه مانیزان شهرستان ملایر،دارا بودن زمین های کشاورزیِ مساعد و میزان بالای محصولات کشاورزی منطقه میباشد.وجود انواع انگور و سنت  گذشتگان مبني بر وجود مراسم شيره پزی از شاخصه‌هاي بارز اين منطقه است.شيره پزي در روستای مانیزان بعد از برداشت انگور و معمولا در پايان شهريورماه انجام مي‌شود كه علاوه بر تامين مواد غذايي، در امر فروش و تامين مالي خانواده نيز موثر است.مدت 6 سال است که اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان همدان برای پاسداشت این آئین سنتی اقدام به برگزاری جشنواره شیره پزی می کند.

***

ششمین سال جشنواره شیره‌پزی سنتی ملایر در روستای هدف گردشگری مانیزان برگزار شد.

 

مانیزان در 23 کیلومتری جنوب شرقی شهر ملایر واقع شده و شغل اغلب مردم این روستا باغداری است، مراسم انگورچینی هر سال از اواسط شهریور تا اواخر مهرماه برگزار می‌شود و مهمترین سوغات این روستا نیز انگور، کشمش، شیره انگور، باسلوق و شربت انگور است.

  

ششمین جشنواره شیره‌پزی مانیزان حضور گردشگران و تورهای گردشگری از استان‌های همدان، اصفهان، تهران، کرمانشاه و با حضور گسترده اقشار مختلف مردم از اقصی نقاط کشور برگزار شد.

برنامه‌های متنوعی چون موسیقی زنده محلی، نمایش آیینی سنتی، بازدید عموم از کارگاه شیره‌پزی، بازارچه عرضه سوغات مانیزان و ملایر، پخت آش محلی و چای ذغالی و اسب‌سواری، با حضور هنرمندانی چون فرج علی‌پور و افشین چگینی از استان لرستان اجرا شد که بسیار مورد استقبال شرکت‌کنندگان قرار گرفت.

برای نخستین بار مسابقه عکاسی، انتخاب شیره برتر، نورافشانی، پوشیدن لباس‌های محلی، برگزاری مراسم خلعتی با گذاشتن مجمع‌های بزرگ روی سر، نقاشی روی چهره کودکان، سیاه چادر و... نیز از دیگر برنامه‌های متنوع جشنواره امسال در مانیزان بود.

    

مدیرکل میراث فرهنگی همدان در آیین شیره‌پزی در روستای هدف گردشگری ملایر، ضمن تقدیر از زحمات مسئولان و مردم در برگزاری ششمین جشنواره شیره پزی مانیزان، برگزاری چنین آیین‌ها و جشنواره‌هایی را گامی بزرگ در راستای گرامیداشت فرهنگ کهن مردم این دیار دانست و افزود: این آیین ماندگار باید بیشتر رواج پیدا کند.