در این مقاله با یکی دیگر از چهر های فرهنگ و ادب شهرستان ملایر آشنا خواهیم شد؛ مهستی شاهرخی...

مهستی شاهرخی روزنامه‌نگار، منتقد تئاتر، داستان‌نویس و شاعر معاصر ایرانی است که سال هاست به فرانسه مهاجرت کرده وتاکنون مقالات و کتاب های متعددی نوشته است.

در این مقاله با یکی دیگر از چهر های فرهنگ و ادب شهرستان ملایر آشنا خواهیم شد؛ مهستی شاهرخی...

مهستی شاهرخی روزنامه‌نگار، منتقد تئاتر، داستان‌نویس و شاعر معاصر ایرانی است. او در اول مهر سال 1335 در ملایر به دنیا آمد. او مقاطع ابتدایی و دبیرستان را در تهران گذرانید. بعد از آن، به دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران راه یافت و در سال 1369 در رشته هنرهای تئاتری، فارغ التحصیل شد. چهار سال بعد، او تصمیم به مهاجرت گرفت. پاییز 1373، به فرانسه مهاجرت کرد.

در پاریس، به ادامه تحصیل پرداخت و در رشته های مختلفی مانند تکنولوژی آموزشی، ایرانشناسی و ادبیات تطبیقی به کسب علم مشغول شد. او موفق به دریافت مدرک دکترا در رشته ادبیات تطبیقی از دانشگاه سوربن شد.

تحصیل در رشته های مختلف، او را برای نقد و روزنامه نگاری آماده ساخت. او از سال 1373 تا کنون، در پاریس زندگی می کند و به همین دلیل بسیاری از منتقدان و ادب شناسان، ادبیات او را "ادبیات مهاجرت" می دانند؛

او با اعتقاد به آزادی بیان، نوشته های خود را می نویسد و با عنوان «اعتراض به سانسور و بی حرمتی به حقوق مادی و معنوی مولف ایرانیان در هر کجا که باشند»، آثار خود را به صورت اینترنتی منتشر کرده است؛

او در مورد نوشته های مختلف خود می گوید که برای چاپ، منتظر روزهای بهتر است و فعلا ترجیح داده تا نوشته های خود را در فضای اینترنت منتشر کند.

از آثار مهستی شاهرخی به این موارد می توان اشاره کرد:

رمان "شالی به درازای جاده ابریشم" - نشر باران سوئد-  سال 1378

مجموعه هفت داستان با نام "شبان نیکو" -  نشر باران سوئد- سال 1379

مجموعه شعر "جمهوری سکوت"

زنان در آینه سینمای ایران - سال 1386

مجموعه مقالات در مورد ساموئل بکت با نام "آسمان نادور است"

به علاوه رمان بلندی به نام "صبح نهان" دارد که به صورت پاورقی، در هفته نامه شهروند چاپ کانادا، در سال های 1387 و 1388منتشر شده است.

از مقالات مهستی شاهرخی، می توان این مقاله ها را برشمرد:

یادداشت های یک منتقد تئاتر، رویدادهای تئاتری، غلامحسین ساعدی- آخرین روزها در پاریس، روزهای خوش (نمایشنامه ای از بکت به کارگردانی پیتر بروک)، کی آنجاست؟ و ترانه های خیام.