آیت‎الله میرشاهولد، شاهکار ملایر در مبارزات علیه شاه است. آیت‎الله میرشاهولد با تبعیت از امام راحل، مبارزات انقلابی خود در ملایر را آغاز کرد و با ایجاد فضای روشنگری علیه ظلم رژیم شاه، مردم را با انقلاب همراه ساخت. 

 نام آیتالله سید محمد میرشاهولد، به عنوان یکی از ماندگارترین شخصیت‌های کشور در تاریخ انقلاب اسلامی می‌درخشد.

 

21 بهمن‌ماه، روز ملی شهرستان ملایر است. این روز با رحلت عالم مجاهد و پارسا مرحوم آیت‌الله سيدمحمد ميرشاهولد مصادف است و به این نام، نامگذاری شده است.

نام آیتالله سید محمد میرشاهولد، به عنوان یکی از ماندگارترین شخصیت‌های کشور در تاریخ انقلاب اسلامی می‌درخشد. اما آیا می دانید چرا تا این اندازه، این مرد تاریخ ساز است؟

بیایید با این عالم مجاهد آشنا شویم.

دوران کودکی

فقیه مجاهد و عالم مبارز مرحوم آیت‌الله حاج سیدمحمد میرشاهولد، فرزند سیداسدالله، سال 1309 شمسی، در ملایر متولد شد. پدرش از سادات علوی و بزرگان شهر بود. برگزاری نماز جماعت و مراسم عزاداری اهل بیت (ع) با همت و تلاش پدر، بذر عشق به دین را در دل پسر کاشت. او با جدیت درس می خواند. اتمام تحصیلاتش با موفقیت در بین دانش‌آموزان شهرهای ملایر، نهاوند و تویسرکان، همراه بود. در امتحانات نهایی در بین رقبایش رتبه نخست را کسب کرد.

ورود به حوزه‌علمیه

رتبه اول شدن او کافی بود تا بورسیه مدارس عالی را کسب کند؛ اما در دلش به چیز دیگری علاقه داشت. به خاطر علاقه وافر به فراگیری علوم دینی و مذهبی، راه حوزه علمیه را انتخاب کرده و در سال 1322 به عنوان طلبه وارد حوزه شهر ملایر شد.

از حوزه علمیه ملایر به حوزه علمیه قم

در ابتدای ورود سید محمد میرشاهولد، مدیر حوزه علمیه شهر ملایر آیت‌الله شهاب‌الدین مصطفوی بود. مرحوم میرشاهولد از محضر وی علم و دانش و فیض کسب می کرد. پس از گذراندن دروس مقدماتی و سایر سطوح آن دوره‌ از محضر اساتید حوزه علمیه ملایر با مشورت پدر راهی حوزه علمیه قم می‌شود.

شروع مجاهدت ها

آیت الله میرشاهولد، پس از ورود به حوزه علمیه قم در محضر اساتید بزرگی چون آیت‌الله مرعشی نجفی، گلپایگانی و شهید صدوقی و مرحوم آیت‌الله بروجردی و دیگر علمای آن زمان، سطوح عالی حوزه علمیه را فراگرفت.

عزیمت به تهران

12 سال در شهر مقدس قم اقامت کرد اما به علت بیماری ناحیه چشم‌اش به تهران عزیمت کرد. در مدت سه سال در شهر تهران از محضر سایر علما بهره برد و مدارج بالای علم و فقاهت را کسب کرد. و به درجه اجتهاد نائل شد.

بازگشت به وطن

آیتالله میرشاهولد، در سال 1337 به زادگاه خود، ملایر،  برمی‌گردد که بازگشت وی با رحلت آیتالله مصطفوی مؤسس حوزه علمیه ملایر همزمان می‌شود. مردم ملایر که از بازگشت عالم شهرشان خرسند بودند،  از وی درخواست میکنند که دیگر به قم برنگردد و در این شهر به عنوان رئیس حوزه علمیه به ترویج دین و احکام اسلامی بپردازد.

رهبری مبارزات علیه شاه در ملایر

با آغاز نهضت امام خمینی (ره) در سال 42، آیتالله میرشاهولد نیز رهبری مبارزات علیه شاه را در شهرستان ملایر به دست گرفته و فعالیت‌های مبارزاتی خود علیه رژیم پهلوی را آغاز می‌کند. آیتالله میرشاهولد در آن زمان اعلامیه‌های امام راحل را دریافت کرده و با کمک دیگر مبارزان انقلابی مانند مرحوم شیخ صادق عباسی، حجت‌الاسلام ترابی ، پورکریمی، گلستانه، روحانی و ... بین مردم توزیع و تکثیر می‌کرد. او در سخنرانی‌های خود در مورد انقلاب و همچنین پخش اعلامیه‌‌های امام (ره)، مردم را راهنمایی و آنها را به مبارزه علیه رژیم دعوت می‌کرد.

یک مبارز نترس

آیتالله میرشاهولد، نمونه یک مبارز نترس و شجاع است. در مسجد حسیبخانی که بعد از پیروزی انقلاب به نام مسجد «انقلاب» در شهر ملایر نام‌گذاری شد، کشمکشی به راه بود. ایشان در این مسجد بدون توجه به حکومت نظامی و تهدیدات ساواک، نماز جماعت و مجالس سخنرانی را برگزار کرده و مردم را به مبارزه فرامی‌خواند. با وجودی که در دوران مبارزات انقلابی، وی بارها از سوی نیروهای ساواک دستگیر شد؛ اما همچنان به مبارزات خود ادامه داد.

نخستین امام جمعه ملایر

پس از پیروزی انقلاب اسلامی به حکم حضرت امام خمینی (ره)، وی به عنوان نخستین امام جمعه ملایر منصوب شد که بعد از دو سال به علت بیماری استعفا داد. : مجدداً از سال 1375 ایشان در جوار آیت‌الله فاضلیان، امام جمعه‌ ملایر، به عنوان امام جمعه موقت ملایر به فعالیت پرداخت و  رهبری امور این شهر را برعهده گرفت. سال‌های اول پیروزی انقلاب همه امور اعم از امنیت شهر، امور سیاسی، وضعیت خوار و بار شهر، امور مذهبی و ... بر دوش این مرد خستگی ناپذیر بود.

فعالیت های خیرخواهانه

ساخت مساجد و کتابخانه‌ها، رسیدگی به امور محرومین و فقرا، رفع مشکلات مردم در امور مختلف، برگزاری جلسات و برنامههای دینی و مذهبی از جمله فعالیت های خیرخواهانه این مرد بزرگ بود. اخلاص در تمام کارهای این مرد بزرگ نمایان بود.

نگاه ویژه به یتیمان

این عالم ربانی چه قبل از انقلاب و چه بعد از آن به محرومین و یتیمان نگاه ویژه‌ای داشت. وی همیشه به خانواده‌های بی‌سرپرست و یتیم و فقیر سر می‌زد. برای آنها زغال فصل زمستان، خوار و بار و نیازهای اساسی را تهیه کرده و هر کاری که از دستشان می‌آمد دریغ نمی‌کرد و تنها هدفش رضای خدا بود.

رمز نیک نامی و ماندگاری

این مرد بزرگ، از همان دوران روحانیت، مردم‌داری و ارتباط صمیمانه خود ا با اقشار مختلف را حفظ کرده بود و تا پایان عمر بابرکتش نیز این ارتباط صمیمی را حفظ کرد. به راستی، کسی در زندگی ماندگار می‌شود که خدامحور باشد.

تالیفات علمی و مذهبی

آیات الله میر شاهولد در زمینه کتاب‌های علمی و مذهبی به تالیف چندین کتاب پرداخته است که مهم‌ترین آنها «ستاره درخشان»، «مهدی منتظر»، «شیعه و رجعت»، «تفسیر سوره حمد» است.

سفر به ملکوت

او در سن 75 سالگی، در 21 بهمن ماه سال ،84 همزمان با ایام محرم، دار فانی را وداع گفت و پیکر مطهرش در جوار قبه منور امامزاده عبدالله (ع) ملایر به خاک سپرده شد. مردم ملایر به خاطر علاقه وافری که به این عالم ربانی داشتند در مراسم تشییع پیکر وی سنگ تمام گذاشتند و با این کار، به مقام این عالم بزرگ ادای احترام کردند.

مهمان نوازی

اگرچه او در 21 بهمن سال 84 ، از بین خانواده و شاگردانش به آسمانها رفت؛ اما همچنان دفتر و منزلش به روی همه دوستان و مردم بزرگوار ملایر باز است. در حال حاضر نیز برنامه‌های مذهبی و مناسبتی چه در ایام محرم، ماه رمضان و دیگر ایام سال در منزل وی برقرار بوده محبان و دوستداران خاندان اهل بیت (ع) در این مراسم حضور دارند.

خاطره ای از مبارزات این مرد بزرگ

این خاطره را حجت‌الاسلام عبدالحمید میرشاهولد، فرزند دوم آیت‌الله میرشاهولد، نقل می کند: "در بسیاری از مواقع آشپزخانه، تنها جایی بود که خانواده می‌توانستند از استفاده کنند، چون تمام قسمت‌های منزل پر از جمعیتی بود که پای سخنرانی‌ پدرم می‌نشستند و برنامه‌های تظاهرات علیه رژیم را در قسمت‌های مختلف شهر برنامه‌ریزی می‌کردند.

حتی زمانی که سلاح‌های شهر در زمان پیروزی انقلاب جمعآوری شده بود این سلاح‌ها تا مدتی در منزل ما نگهداری می‌شد.همه خانواده در کنار پدر بودیم و در لحظه لحظه مبارزات وی را همراهی می‌کردیم.

 بنده که آن موقع 17 سال داشتم بیشتر با وی بودم. در آن زمان به خاطر دارم همزمان با روزهای پرشور و نشاط اوج پیروزی انقلاب با تعداد زیادی از مبارزان و جوانان انقلابی به تنها مشروب‌فروشی شهر ملایر حمله کردیم و همه شیشههای مشروب را داخل خیابان ریخته و به آتش کشیدیم که چند نمونه از عکسهای آن موجود است."

روز ملی ملایر به نام آیت الله میرشاهولد

24 تیر ماه سال 93 بر اساس تصمیمگیری مجمع عالی بسیج در جلسه‌ای که در استان همدان و با حضور مسئولان استان برگزار شد روز 21 بهمن ماه به نام روز ملی ملایر ثبت شد. حق است اگر روزی را به پاسداشت نام این بزرگمرد اختصاص دهیم، زیرا بدون شک، یکی از ماندگارترین شخصیت‌های کشور در تاریخ انقلاب اسلامی است.