آیت‏الله العظمی محمدباقر محسنى ملایرى(ره)، عالم دینی و مبارز به نام ملایر است. او به درجه اجتهاد رسید و خدمات بسیاری به جامعه کرد. این مجتهد عالی‌قدر، رساله‏اى به نام تطبیق الادیان تألیف کرده است.

 

در این نوشته شما با آیت‏الله العظمی محمدباقر محسنى ملایرى(ره) آشنا خواهید شد.

محمدباقر محسنى ملایرى از علماء مبارز و بنام معاصر، در سال 1324 ه.ق در جوار حرم مولای متقیان حضرت علی ابن ابی طالب (ع) به دنیا آمد. بعدها با خانواده اش به ملایر بازگشتند. او دوره مقدمات و سطح حوزه خود را نزد اساتیدى همچون آیت‏الله خراسانى، حاج شیخ حسن قرسى، آیت‏الله آقازاده خراسانى، ابوالقاسم قمى، میرزا مهدى اصفهانى و حاج آقا بزرگ حکیم الهى در حکمت و فلسفه فراگرفت.

با تاسیس حوزه‏ى علمیه‏ى قم، این مرد بزرگ به قم هجرت کرد. در این شهر، افتخار شاگردی اساتید بزرگی چون حائرى یزدى و آیت العظمى بروجردى را داشت. با تلاش و کوشش بی نظیرش، به درجه‏ى اجتهاد نایل آمد. او چهارده اجازه‏ى اجتهاد از مراجع مسلم از جمله آیت‏الله اصفهانى دریافت کرد.

هم و غم این عالم دینی، وضع معیشتی مردم بود. او برای رسیدگی به امور مردم تلاش می کرد. علاوه بر اقامه نماز جماعت و تدریس علوم دینی، به مردم جامعه اش خدمات بسیاری کرد که از بین آنها می توان به این کارهای جاوید ایشان اشاره کرد:

  • احداث بنای حوزه علمیه باقریه ملایر به نام چهارده معصوم (ع) که داراى چهارده اتاق و مدرس و کتابخانه است و او از مال شخصى خودش آن را بناکرده است.
  • ساخت مسجد در جنب همان مدرسه به نام مسجد سجاد(ع) که اکنون مفروش و معمور است.  
  • ساخت ساختمان عمارتى با کتابخانه در جنب مدرسه و مسجد مزبور براى استفاده عموم  که همه خرج از جیب این مرد بزرگ بوده است.
  • ساخت مسجدى بنام صفى با دوازده باب دکان کنار میدان پهلوى سابق ملایر که واقف آن مرحوم حاج اصغر صفى و سرپرستی آن با ایشان است.
  • تعمیرات مدرسه و مسجد شیخ‏الملوکى فرزند مغفور فتحعلى شاه قاجار.
  • احیاء موقوفات مرحوم حاج عیسی خان بیگدلى.
  • احیاء موقوفات حاج شیخ محمدعلى افصحى و حاج رئیس‏التجار و حاج عبدالله و احداث موسسات خیریه.

 

این مجتهد عالی‌قدر، رساله‏اى به نام تطبیق الادیان تألیف کرده است. هم‌چنین مطالب اساتیدش را تقریر و خلاصه کرده است.

نگارنده کتاب گلزار مشاهیر در مورد ایشان می‌گوید: "جناب آیت‏اللَّه محسنى، علاوه بر مراتب علمى و خدمات دینی‌اش، در حوزه استخاره ید طولانی دارند و از غالب شهرها مردم برای حوائج خود کتباً و یا شفاهاً به ایشان رجوع کرده و طلب استخاره می‌کنند."

آیت‏الله محمدباقر محسنى ملایرى در ۲۲ مهر ۱۳۷۴، در سن نود و دو سالگى، پس از یک دوره بیمارى و بر اثر سکته قلبى، در بیمارستان ساسان درگذشت.