دکتر حسن بابک بدون شک یکی از افتخارات ملایر است. این بزرگ‌مرد در ادبیات و فلسفه دکترا داشت و شاعر، محقق و منتقدی بزرگ بوده است. "سمک عیار" را دستان پرتلاش او، بر روی کاغذ آورده است

حسن بابک در سال 1306 خورشیدی در ملایر به دنیا آمد.

او در سالهای  1348 تا 1351 ، فرماندار ملایر بود. شنیدن داستان فرماندار شدنش  خالی از لطف نیست. حسن بابک در آن زمان، مدرک دکترای ادبیات و فلسفه را دریافت کرده بود. او از معدود افراد تحصیل‌کرده در مقطع دکتری در زمان خود بود. سازمان مخوف ساواک جرم مخالفت با رژیم منحوس پهلوی او را دستگیر کردند و در زندان شکنجه‌اش دادند. مدتی بعد، رژیم تصمیم گرفت به زندانیان سیاسی نخبه امتیازاتی نظیر پست‌های فرمانداری و شهرداری بدهد تا از مخالفتشان با شاه دست‌بردارند. حسن بابک نیز در میان دیگر زندانیان، مشمول تصمیم رژیم پهلوی شد. فرمانداری ملایر و خدمت به مردم فهیم این شهر، به حسن بابک واگذار شد. دکتر بابک که آوازه مردم ملایر را شنیده بود، بی‌درنگ این سِمت را پذیرفت و چندی نگذشت که بر صندلی فرمانداری شهرستان ملایر نشست.

دکتر بابک شاعر، محقق، منتقد و دولتمردی بزرگ بود که از خود یک پسر و یک دختر به یادگار گذاشت. مجموعه‌های ادبی ازجمله " سمک عیار" از این مرد به یادگار مانده است.

مردم ملایر نام او را از یاد نمی‌برند؛ زیرا در طول مدت فرمانداری‌اش خدمات بی‌نظیر و ماندگاری به ملایر و مردمش انجام داد. تحصیلات عالیه بابک به او کمک کردند تا ملایر را به شکلی درآورد که به گذشته‌اش شباهتی نداشت. بسیاری از مردم، دوران فرمانداری بابک را دوران طلایی ملایر قبل از انقلاب می‌دانند. در مدت حضور دکتر بابک ملایر آن‌چنان می‌درخشید که  آوازه‌اش در سرتاسر ایران پیچیده بود.

فیلم‌سازان و هنرپیشگان معروف کشور  برای ساخت فیلم در ملایرِ آباد سر و دست می‌شکستند. در فیلم‌های سینمایی تهیه‌شده در ملایر، بازیگرانی ازجمله فردین، خانم پوری بنایی و محمدعلی بندایی(علی سورچی) ایفای نقش می‌کردند. فیلم علی سورچی با کارگردانی رضا صفایی و با بازیگری علی بندایی، پوری بنایی و علی میری در سال 1351 در ملایر ساخته شد.

اقدامات دکتر بابک در شهرستان ملایر:

ساخت جنگل مصنوعی میرزا کوچک خان

طراحی و ساخت بلوار پارک

خرید ماشین‌های زباله‌سوز از کشور آلمان (این اقدام دکتر بابک، بی‌سابقه بود.(

تبدیل تمامی ورودی‌های شهر ملایر به بلوار

ساخت مهمانسرای پارک (برای تشریفات رسمی و بین‌المللی (

ساخت بلوار قائم‌مقام(انصار المهدی)

ساخت پارک شهید چمران(چمران نامی است که پس از انقلاب بر روی پارک گذاشته شده است.)

رژیم خون‌خوار شاه، فعالیت‌های دکتر بابک در ملایر را زیر نظر داشت. مخالفت‌های بابک با رژیم شاهنشاهی تمامی نداشت، زیرا دکتر بابک ذاتاً فردی  شاه ستیز بود و فرمانداری ملایر، مانع مخالفت‌های او نشدند.

در سال 1351 ه.ش، اعلام کردند که حسن بابک و خانواده‌اش در یک تصادف کشته شدند. حقیقتی که در پشت این دروغ کثیف پنهان بود ازاین‌قرار بود:

دکتر بابک قصد داشت به همراه خانواده‌اش به تهران سفر کند. آن‌ها به همراه یک راننده به تهران عزیمت کرده بودند. راننده شخصی دکتر در تمامی مسیر مذکور پشت رول اتومبیل بوده است. تصادف کاملاً ساختگی بود و شواهد هم بر این ادعا صحه گذاشتند. آن‌ها دلیل تصادف را برخورد با یک دستگاه کامیون عنوان کردند. معمولاً در این قبیل تصادفات، راننده اولین نفری است که کشته می‌شود، ولی نکته جالب اینجاست که راننده دکتر بابک، علی‌رغم حضورش در ماشین، در اوج ناباوری و بدون حتی یک خراش، صحیح و سالم به ملایر برمی‌گردد و فقط بابک و خانواده‌اش کشته می‌شوند. همین اتفاق و دلایل ضدونقیض باعث شد که مردم ملایر هرگز داستان تصادف دکتر بابک  را باور نکنند و یقین بیابند  که ساواک در این ماجرا دخالت داشته است.