• تاریخچه ملایر

  ۱۳۹۵/۰۳/۱۷     ۲۱:۰۵:۵۳
  تاریخچه ملایر

  پیشینه شهر ملایر به  ایلام قدیم میرسد،همچنین در سکه های دوره ساسانی از ملایرنام برده شده،هسته اصلی شهر ملایر فعلی در زمان فتحعلی شاه بنا نهاده شد و مرکز ولایت ثلاث محسوب میشد.دولتشاه و شیخعلی میرزا دو تن از توسعه دهندگان شهر ملایر در زمان قاجاریه محسوب میشوند.

 • ملایر شهری در غرب ایران

  ۱۳۹۵/۰۳/۱۵     ۲۰:۳۵:۳۵
  ملایر شهری در غرب ایران

  شهرستان ملایر در جنوب شرقی استان همدان واقع شده و از دیرباز به سرزمین آریایی‌ها معروف است،پیشینه ی تاریخی این شهر به ایلام قدیم باز می گردد.ملایر در زمان فتحعلیشاه قاجار به صورت امروزین خود شروع به شکل گرفتن کرد.ملایر دارای طبیعت معتدل کوهستانی است. صنایع  مشهور ملایر،شامل منبت، مبل،فرش،خشکبار و عسل میباشد. ملایر در زمان فتحعلیشاه قاجار به صورت امروزین خود شروع به شکل گرفتن کرد.ملایر دارای طبیعت معتدل کوهستانی است. صنایع  مشهور ملایر،شامل صنایع منبت، مبل،فرش،خشکبار و عسل میباشد.

 • ملایر؛ میراث‌دار تاریخ کهن ایران زمین

  ۱۳۹۵/۰۱/۰۵     ۲۳:۵۵:۰۰
  ملایر؛ میراث‌دار تاریخ کهن ایران زمین

  شهرستان ملایر با پیشینه تاریخی مربوط به ایلام قدیم و بازسازی آن در دوران قاجاریه با آثار تاریخی همچون معبد نوشیجان،موزه ملایر،بوستان سیفیه،عمارت مصدقی،یخچال میرفتاح،خانه منصوری،شهر زیرزمینی سامن و مجتمع کوثر از جاذبه های مهم گردشگری ایران است.سوغات ملایر نظیر کشمش، شیره، باسلق، گردو و بادام است،همچنین در ملایر،صنعت منبت و مبل سازی از رشد بسزایی برخوردار می باشد.

 • تاریخچه شب یلدا در آداب و رسوم ملایر قدیم

  ۱۳۹۴/۹/۳۰     ۱۲:۳۵
  تاریخچه شب یلدا در آداب و رسوم ملایر قدیم

  مردم ملایرطی مراسمی تحت عنوان چله زری و عمو چله جون، شب یلدا را  به سر آورده و اشعار خاصی را همره با شادی و پایکوبی می خوانند.آن ها معتقدند که شب سی ا م آذر شب یلدای ماده و شب  یکم دی ماه شب یلدای نر هست که اولی را چله زری و دیگری را عمو چله جون می نامند.

 • فرش سبز ملایر برای مهمانان نوروزی

  ۱۳۹۴/۱۲/۲۸     ۱۲:۵۱
  فرش سبز ملایر برای مهمانان نوروزی

  در ایام نوروزی با تمهیداتی که توسط شهرداری و میراث فرهنگی  و هلال احمرِ ملایر اندیشیده شده است،شهرستان ملایر با جاذبه های مختلف گردشگری خود آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی می باشد.تعدادی از مکان های گردشگری ملایر به این شرح است: بوستان سیفیه،مقبره سیف الدوله, موزه لطفعلیان, بام ملایر,پارک ملل,دریاچه کوثر,تپه باستانی نوشیجان,یخچال میرفتاح,عمارت مصدقی,تپه گوراب,شهر زیرزمینی سامن,مسجد تاریخی عاشورا,برج خانقلی خان سامن,مقبره باباحسین,حمام بلور,لشگردر,تالاب فصلی آق گل,عمارت تاریخی منصوری,باغات انگور دره جوزان,پارک جنگلی,  جاده سلامت

 • مردم ملاير از روزهای پيروزی انقلاب اسلامی می گويند

  ۱۳۹۴/۱۱/۲۱     ۱۳:۵۴
  مردم ملاير از روزهای پيروزی انقلاب اسلامی می گويند

  شهرستان ملایر در دوران انقلاب اسلامی یکی از نقاط افتخار خیز ایران بود.مردم ملایر رشادت های بسیاری را در جریان انقلاب به خرج دادند.یکی از پیشروان انقلاب اسلامی ملایر ایت الله سید محمد میر شاهولد بود.به گفته شاهدان عینی ،قبل از انقلاب اکثر روستاهای ملایر از ابتدایی ترین امکانات بی بهره بودند.

 • حضور بی نظیر مردم ملایر در محرم سال پنجاه و هفت شمسی

  ۱۳۹۴/۱۱/۱۱     ۲۱:۳۹
  حضور بی نظیر مردم ملایر در محرم سال پنجاه و هفت شمسی

  محرم سال 1357 در اوجگیری حرکات انقلابی روحانیان و مردم ملایر تاثیر چشمگیری داشت.

 • جغرافیا و آب و هوا

  ۱۳۹۴/۱۰/۲۲     ۱۹:۳۲
  جغرافیا و آب و هوا

  شهرستان ملایر واقع در غرب ایران با آب و هوای معتدل کوهستانی بزرگترین شهر استان میباشد این شهر بر دامنه زاگرس و الوند قرار دارد و به فرمانداری ویژه ارتقاء یافته است.در دوران باستان پوشیده از جنگل بوده است.معادن سیلیس و فلدسپات ملایر، معادنی مهم می باشند.

 • ارتفاعات ملاير

  ۱۳۹۴/۱۰/۲۲     ۰۱:۰۳
  ارتفاعات ملاير

   ملایر دارای حداقل هشت کوه معروف و قابل توجه می باشد که کوه گرمه و کوه سرده آن جزو نوادر طبیعت به شمار می آیند. وجود این ارتفاعات در ملایر باعث شده تا ورزش کوهنوردی به یکی از وزش های مورد علاقه اهالی  ملایر تبدیل شده و کوهنوردان خوبی در ملایر پرورش پیدا کنند.

 • موقعیت ملایر ازنظرطبیعی و جغرافیایی

  ۱۳۹۴/۱۰/۲۲     ۰۰:۱۵
  موقعیت ملایر ازنظرطبیعی و جغرافیایی

  ملایـِر شهری بزرگ و تاریخی در غرب ایران مي باشد. این شهر سی و پنجمین شهر بزرگ ایران از نظر جمعیت به‌شمار می‌آید.ملایرازنظرآب وهوایی درمرزآب وهوای معتدل کوهستانی وآب وهوای نیمه بیابانی ایران قرارگرفته است. در مجموع، ملایر 320 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور و ده ها اثر تاریخی با ثبت جهانی دارد.
  نشانه های تاریخی به دست آمده از برخی آثار و تپه های باستانی اطراف ملایر قدمت سکونت بشر در این منطقه را دست کم تا بیش از 8000 سال پیش نشان می دهد .

 • مدارس قديمی ملایر

  ۱۳۹۴/۱۰/۱۴     ۱۶:۳۱
  مدارس قديمی ملایر

  اولین مدریه ملایر اسدیه نام داشته که توسط مُبلّغ آمریکاییی زیگلر اداره میشده و مدرسه ای به سبک امروزی بوده است.این مدرسه توسط اسدالله خان پایه گذاری شد.از دیگر مدارس ملایر میتوان به مدرسه سلطانی و مدرسه رازی اشاره نمود.

 • اولین مینی ورد خاورمیانه

  ۱۳۹۴/۱۰/۱۱     ۰۱:۴۲
  اولین مینی ورد خاورمیانه

  مینی وورد ملایر اولین مینی وورد ایران و خاورمیانه و مشابه مینی وورد شهر بروکسل در بلژیک خواهد بود. از جمله آثار در حال ساخت میتوان به برج ایفل ، اهرام ثلاثه و تاج محل  هندوستان به عنوان چند اثر مهم جهانی که در مینی ورد به نمایش گذاشته خواهند شد اشاره کرد.

 • ملایر پایتخت مبل و منبت ایران

  ۱۳۹۴/۰۸/۱۴     ۰۱:۲۸:۰۰
  ملایر پایتخت مبل و منبت ایران

  ملایر قطب صنعت مبل و منبت ایران است و امید می رود در آینده نزدیک اقدامات برندسازی آن به نتیجه برسد.متاسفانه با وجود ظرفیت بسیار بالای مبل سازی و منبت کاری در شهرستان ملایر، عمده مبل‌های ساخته شده این شهرستان به صورت خام به تهران منتقل شده و پس از روکش به نام مبل تهران به خریداران عرضه می‌شود. طبق آمارهای موجود بیش از 4000 کارگاه صنایع دستی در شهرستان وجود دارد که پتانسیل خوبی برای ایجاد اشتغال و تولید در ملایر فراهم کرده است.

 • نام شناسی و معنی نام ملایر

  ۱۳۹۴/۰۸/۱۱     ۲۱:۴۰
  نام شناسی و معنی نام ملایر

  نام ملایر بنا بر روایت های مختلف به معنای آشیانه عقاب و نیز سرزمین آریایی ها و سرزمینی که در آن آب نیست ذکر شده است.مورد اخیر مربوط به زمان حمله اعراب به ایران است.

   

 • شهر مادها

  ۱۳۹۴/۰۸/۱۱     ۲۱:۲۳
  شهر مادها

  مادها از اقوام آریایی بوده و منطقه حکومت آن ها به دو بخش ماد بزرگ و ماد کوچک تقسیم میشده.مادها در طول دوران زمامداری خود چهار پادشاه داشتند.تمدن ماد یکی از بزرگترین تمدن های تاریخ است.